اخبار زرند / زرند نیوز : در اولین روز از  هفته منابع طبیعی و درختکاری ضمن مراسمی با حضور فرماندار،و جمعی از مسئولین اجرایی و قضایی  کاشت درخت  در محوطه مجموعه ورزشی کارگران شهرستان زرند  برای حفظ فضای سبز و ترویج فرهنگ درختکاری  انجام شد.
به گزارش زرند نیوز اقای میرزایی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان زرند  دراین مراسم باتبریک فرا رسیدن هفته منابع طبیعی (۱۵ تا ۲۱ اسفند) به ارائه گزارشی از عملکرد این اداره در سال جاری پرداخت و گفت: دراین هفته بیش ار ۱۶  هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر بصورت رایگان بین شهروندان، ادارات و نهادها، دهیاران و تشکل های غیر دولتی توزیع می شود.
وی انجام عملیات ابخیزداری در مناطق گتکوئیه ،گزوئیه و داهوئیه به میزان ۳۰ هزار متر مکعب ،بذر پاشی به منظور احیا مرتع در سطح ۴۳ هکتار،اخذ سند مالکیت بر روی اراضی ملی به مساحت ۱۶هزار ۳۰۹ هکتار و برگزاری کلاسهای اموزشی فرهنگ سازی منابع طبیعی به تعداد ۸۰۰ نفر روز را از عمده فعالیتهای انجام شده در سال جاری عنوان کرد.
میرزایی با بیان اینکه درختکاری اقدامی ماندگار و موجب بهبود فضای طبیعت می‌شود افزود: همه ما موظف به اجرای منویات مقام معظم رهبری در افزایش مشارکت همگانی در درختکاری و حفظ و گسترش فضای سبز و منابع طبیعی هستیم.
سید مهدی قویدل دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند هم پس از کاشت درخت در گفتگوی کوتاهی اظهار داشت : هفته درختکاری فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ کاشت، حفظ و نگهداری از درخت است تا این دستور اسلامی در بین مردم به خوبی ترویج شود.
وی گفت: امروز ما وارث منابعی هستیم که گذشتگان در حفظ آن کوشا بودند، لذا در خصوص حفاظت از منابع طبیعی و احیای آن همه ما در برابر خود و نسل‌های آینده مسئول هستیم و آیندگان در خصوص حفاظت از منابع طبیعی در مورد ما قضاوت خواهند کرد.
این مقام قضایی ادامه داد: این هفته بهانه‌ای است بر اینکه ما به محیط زیست احترام بگذاریم و آن را احیا کنیم . چرا که اساساً احترام به طبیعت چیزی است که همگام با فطرت انسان بوده و از این روست که انسان‌ها در خستگی‌های خود به دامان طبیعت پناه می‌برند و با قرار گرفتن در دل آن به روح خود آرامش را هدیه می‌کنند.
حبیب الله خنجری فرماندار زرند هم  با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص موضوع درختکاری گفت: مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ و توجه خاصی به این موضوع دارند و مسئولان را برای تحقق این مهم سفارش کرده‌ و درختکاری را برای کشور مایه‌ برکت و آبادانى می‌دانند.
وی با تأکید بر لزوم حراست از منابع طبیعی خدادادی گفت: وظیفه تک تک ما در حفظ و حراست از منابع طبیعی موجود و هم چنین توسعه و گسترش این نعمت ارزشمند الهی به عنوان یک وظیفه دینی و ملی به شمار می‌رود.
فرماندار زرند با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان زرند در حوزه‌های گوناگون ادامه داد: در شهرستان زرند به دلیل ظرفیت‌های بالایی که در حوزه صنعت  دارد اگر به مقوله فضای سبز و محیط زیست توجه خاصی شده است  به طوریکه در جوار کارخانه کک و قطران در حاشیه محور زرند کرمان قریب ۱۱۰ هکتار درخت کاری انجام شده است
 
احمد محمدی شهردار زرند هم در این مراسم به اهمیت درختکاری ازدیدگاه اسلام اشاره کرد و افزود: روز درختکاری بهانه ایست برای اینکه ما به محیط زیست احترام گذاشته و آنرا احیاء کنیم و یاحداقل آن را بادقت بیشتری نگه داری کنیم.
وی افزود  دین اسلام از آنجا که دینی منطبق با فطرت انسانی است، آموزه‌های بسیار زیبایی در خصوص طبیعت و بطور خاص درخت بیان کرده که نمونه آن حدیثی است از نبی مکرم اسلام (ص) که فرموده است کسی که یک درخت بکارد و به آن رسیدگی کند هر نفعی که از آن درخت به دیگران برسد پیش خدا ثواب صدقه دادن را خواهد داشت.
علی زارعی مدیر جهاد کشاورزی زرند هم با گرامیداشت هفته منابع طبیعی بر گسترش فرهنگ منابع طبیعی تاکید کرد و بر تحقق فرامین مقام معظم رهبری در خصوص حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرد و همگان را به حساس بودن در نگهداری منابع طبیعی سفارش نمود.
در روز گذشته به مناسبت گرامیداشت روز درختکاری ، این سنت حسنه و جهت ایجاد فضای سبز بیشتر در شهرخانوک ، با پیگیری شهردار محترم خانوک تعداد ۷۰۰ اصله درخت غیرمثمر از انواع متفاوت ، و تعداد ۱۰۰ اصله درخت بادام و گردو تهیه و بعد از آئین نماز جمعه روز چهاردهم اسفند بین شهروندان محترم خانوک توزیع شد.
توزیع درخت
انتهای پیام /
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :