به گزارش زرند نیوز به نقل از هجرت نیوز حجت الاسلام والمسلمین دکتر امان الله علیمرادی یکی از ۵ کاندیدای تایید صلاحیت شده‌ی مجلس خبرگان رهبری در استان کرمان است که در ذیل به طور خلاصه بیوگرافی ایشان جهت آشنایی مردم نجیب و همیشه سربلند کرمان ارائه می‌شود:

امان الله علیمرادی

زندگی نامه حجه الاسلام والمسلمین دکتر امان‌الله علیمرادی/(کاندیدای دوره پنجم انتخابات خبرگان رهبری از استان کرمان)

امان‌الله علیمرادی در یکم فروردین ماه ۱۳۴۲ در روستای برکنان از توابع بافت در خانواده‌ای متدیّن و دانش دوست، متولد شد.

سال ۱۳۶۰ معدل اول شهرستان در رشتۀ علوم تجربی بود که دیپلم گرفت. اما شوق تحصیل علوم دینی، وی را به مدرسه عالی شهید مطهری(ره) تهران کشاند. از اوایل تحصیل نیز به تدریس در سطوح پایین‌تر مشغول شد.

وی در سال ۱۳۶۳ توسط رهبر معظم انقلاب حضرت آیۀ الله العظمی خامنه‌ای به لباس مقدس روحانیت ملبس گردید.

پس از گذراندن بخشی از تحصیلات حوزوی و دانشگاهی، در سال ۱۳۶۹ به استان خود بازگشت و به تدریس در حوزه و دانشگاه و انجام فعالیت‌های فرهنگی در مدارس، مساجد و  محافل عمومی پرداخت.

اساتید

اساتید دوره سطح و خارج فقه و اصول حجه الاسلام علیمرادی در تهران، مقام معظم رهبری و حضرات آیات: امامی کاشانی، مهدوی کنی، تهرانی، مرعشی، خوشوقت، حق شناس، موسوی تبریزی، بجنوردی، خزعلی و در قم، حضرات مراجع تقلید: بهجت، میرزا جواد آقا تبریزی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی، سبحانی، جوادی آملی و نوری همدانی بوده‌اند.

در تفسیر، اخلاق، فلسفه و کلام از محضر حضرات آیات: جوادی آملی، امامی کاشانی، مهدوی کنی، مصباح یزدی، مجتبی تهرانی، فیاضی، و دکتر احمد بهشتی بهره‌مند شده است.

در تحصیلات دانشگاهی از اساتید: محقق داماد، دینانی، فیض، عمید زنجانی، مدنی و آخوندی بهره برده و به درجۀ دکترای تخصصی نایل آمده است.

او به دو زبان زنده دنیا: عربی و انگلیسی مسلط و مدرس متون تخصصی آن می‌باشد.

سوابق علمی:

امان الله علیمرادی در دبیرستان‌ها، حوزه‌های علمیه، مراکز تربیت معلم، دانشگاه‌های آزاد، پیام نور، علوم پزشکی، باهنر و ولی عصر، در شهرهای کرمان، رفسنجان، سیرجان، بافت، جیرفت، زرند، بردسیر و شهربابک تدریس داشته است.

            تدریس در حوزه:

ایشان در سطوح مختلف به تدریس علوم اسلامی در حوزه پرداخته است:

  1. کتب: “جامع المقدمات، سیوطی، مغنی، مختصر المعانی، حاشیه ملاعبدالله در منطق، منطق مظفر و…” در دورۀ مقدماتی
  2. کتاب‌های “شرح لمعه، اصول مظفر، رسایل و مکاسب شیخ انصاری، کفایۀ الاصول آخوند خراسانی، حلقات اصول شهید صدر” در فقه و اصول.
  3. کتاب‌های “شرح منظومه سبزواری، بدایۀ‌الحکمۀ و نهایۀ‌الحکمۀ علامه طباطبایی و آثار تخصصی فلسفی استاد شهید مطهری” در فلسفه و کتب تخصصی کلام.
  4. تفسیر کتاب‌های( مجمع البیان و جوامع الجامع طبرسی، کشاف زمخشری، کنزالدقایق و تفسیر المیزان)

            تدریس در دانشگاه:

  1. کتب فقهی “جواهر‌الکلام، مبانی تکملۀ‌المنهاج، ریاض‌المسایل، مسالک‌الافهام، کنزالعرفان، زبدۀ‌البیان” در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا.
  2. کتب حقوق مدنی از جمله آثار آقایان دکتر: کاتوزیان، صفایی، محقق داماد، شهیدی، جعفری و لنگرودی.
  3. دروس عمومی اندیشه و اخلاق اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه و مراکز تربیت معلم و دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان.

به لطف الهی تلاش‌های ایشان در عرصه تعلیم و تربیت ثمر بخش بوده است. غالب شاگردان ایشان به امور خطیر: امامت جمعه، تعلیم و تربیت، قضاوت و وکالت و… مشغولند.

فعالیت های پژوهشی:

امان‌الله علیمرادی، راهنما و داور بیش از ۵۰۰ پایان نامۀ ارشد، دکترا و سطح سۀ حوزه بوده است.

حدود ۳۰ مقالۀ فارسی و انگلیسی و کتاب “مباحث اصول” را منتشر کرده است. کتاب “حق ولی دم در قتل عمدی” برگرفته از رساله دکترا را در دست چاپ دارد و مشغول تالیف “شرح استدلالی تحریر الوسیلۀ امام خمینی” است.

سوابق فرهنگی، اجتماعی- سیاسی و مدیریتی:

وی در ساماندهی تظاهرات دانش آموزی علیه رژیم شاه قبل از انقلاب و شکل دهی انجمن اسلامی دانش آموزان، بعد از انقلاب فعال بوده است. با شروع جنگ تحمیلی به عنوان بسیجی در دفاع مقدس ملت ایران حاضر شد.

ریاست دانشگاه، ادره امور عقیدتی- سیاسی پایگاه دریایی سیرجان، مدیریت گروه های علمی- تخصصی، مسئولیت و حضور فعال در شوراهای فرهنگی، آموزشی و تحصیلات تکمیلی، عضویت در کمیتۀ جذب هیئت علمی، روسا و معاونین دانشگاه، عضویت در هیئت امنای بعضی           حوزه‌های علمیه از جمله سوابق اجرایی و مدیریتی ایشان است.

برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در حوزه و دانشگاه، جلسات پرسش-پاسخ دینی در مدارس، کارشناسی برنامه‌های فرهنگی- مذهبی صدا و سیمای مرکز کرمان، بیان احکام شرعی در برنامۀ زمزم احکام از فعالیت‌های فرهنگی ایشان است

ایشان پس از سال‌ها سکونت در سیرجان، رفسنجان، بافت و اکنون در کرمان، به شناخت دقیقی از وضعیت استان رسیده است و ان‌شاء‌الله بتواند به نمایندگی از مردم شریف استان در مجلس خبرگان رهبری انجام وظیفه کند.

انتهای پیام /

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :