اخبـــار زرند / زرند نــیوز : در ابتکاری جدید، در راستای افزایش راندمان برج خاموش کننده وبهینه سازی آن که باعث ، کاهش آب مصرفی، کاهش ذرات معلق در هوا و درنهایت کاهش آلایندگی های زیست محیطی می گردد،نصب دو عدد بافل با استفاده از برگ درختان خرما در مسیر خروجی برج خاموش کننده در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مجتمع کک سازی و پالایش قطران زرند، با تلاش و همت مدیران، کارشناسان و کارکنان این مجموعه و پس از بررسی و تحقیقات بین المللی انجام شده در برج های خاموش کننده کک و بررسی دقیق اسناد فنی کارخانه و گزارشات اندازه گیری های زیست محیطی سالیان گذشته ، طرح مورد نظر جهت اجرا به تصویب مدیران ارشد مجتمع رسید و در پایان با نصب دو بافل در قسمت میانه و بالای برج انجام شد و جهت ارتقاء سطح کارایی آن یک سیستم آب پاش جدید به برج اضافه گردید که در این سیستم به منظور افزایش سطح تماس آب و بخار در حرکت به سمت خروجی برج ، آب به صورت اسپری و با فشار مناسب برروی بافل دوم و بخار اسپری می شود. این عمل باعث سرد شدن بخار شده و بخار تولیدی به صورت کندانس به چرخه تولید باز میگردد.

حسین متصدی مدیر مجتمع در این خصوص اظهار داشت: این طرح ازمردادماه سال جاری آغازگردیدودرحال حاضر به مرحله پایانی رسیده است و با اجرای این طرح میزان ۵۵% ذرات معلق داخل بخار کاهش یافته و مقدار ذرات معلق پخش شده در محیط نیز بعد از تغییرات صورت گرفته از میزان g/t coke ۳۰۰به میزانg/t coke۱۳۰کاهش یافته است. همچنین میزان آب مصرفی که تاکنون به صورت بخار وارد جو میشد در حدود ۶۵% صرفه جویی شده است.

وی افزود: با تغییرات اعمال شده زمان پاشش آب بر روی کک گداخته از ۱۸۰ ثانیه به ۱۱۵ ثانیه کاهش یافته که امکان این کاهش تا۹۰ ثانیه هم پیش بینی می گردد.

متصدی اشاره ای به نتایج و محاسبات به دست آمده نمود و افزود : اجرای این طرح نتایج مطلوبی داشته و براساس محاسبات صورت گرفته برای مدت زمان یک ماه و در شرایط کنونی میزان تقریبی صرفه جویی در مصرف آب ۱٫۵ میلیون لیتر، حجم کاسته شده از بخارات آب حاوی ذرات معلق و آلاینده های خروجی ۲٫۵ میلیون مترمکعب، میزان انرژی الکتریکی صرفه جویی شده kwh 3500و میزان کاهش استهلاک تجهیزات برج خاموش کننده ۲۸ ساعت محاسبه شده است .

متصدی گفت : تلاش و کوشش کارشناسان و کارکنان این مجموعه صنعتی همچنان با ایده ها و نظرات کارشناسی شده در جهت کاهش آلایندگی ها ی زیست محیطی ادامه دارد و با گذشت زمان نتایج و دست آوردهای این طرح به راحتی محسوس خواهد بود.

قبل از اجرای بافل۱

قبل از اجرای 1طرح

بافل ساخته شده جهت نصب۱

بافل ساخته شده جهت نصب1

بعد از اجرای بافل ۱ و قبل از اجرای بافل ۲

قبل از اجرای طرح2

بافل ساخته شده جهت نصب ۲

بافل ساخته شده جهت نصب2

بعداز اجرای کل طرح

بعداز اجرای طرح

گره کارشناسان طرح

IMG_9614

انتهای پیام /

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :