دکتر محمد حسین ادیب

اخبـــار زرند / زرند نــیوز : ایران در سال ۹۲ به ارزش حدود یک میلیارد و ۵۰۰ ملیون دلار سنگ آهن صادر کرد. در سال ۹۴ صادرات سنگ آهن تقریبا متوقف شده است .

علت توقف صادرات سنگ آهن ایران , فناوری موج چهارم است .
در گذشته صادرات سنگ آهن با کشتی های ۶۰ تا ۷۰ هزار تنی انجام می شد . اکنون استرالیا ۴ کشتی ۶۰۰ هزار تنی خریداری کرده است و هزینه حمل از استرالیا به چین فقط ۴ دلار برای هر تن است . اما هزینه انتقال سنگ آهن از بافق یزد تا بندرعباس با فن آوری موج دوم ایران ۱۷ دلار است . ایران هرگز نمی تواند با فناوری موج دومی با فناوری موج چهارمی استرالیا رقابت کند . مزید بر این مشکل حمل فناوری استخراج در معادن سنگ آهن ایران موج دومی است .در حالی که در استرالیا موج چهارمی است .

قیمت ورق سرد چین در سال ۲۰۰۱ حدود ۵۴۰ دلار بود . در همان سالها فناوری چین در تولید ورق سرد موج سومی بود . اینک موج چهارمی هست و قیمت آن حدود ۴۵۰ دلار شده است .۳ دلار امروز معادل یک دلار سال ۲۰۰۱ در بازار جهانی قدرت خرید دارد به عبارت دیگر تورم زدایی شده است . به سخن دیگر قیمت ورق سرد چین در مقایسه با سال ۲۰۰۱ در واقع ۱۵۰ دلار است .

چینی ها در شرف قبضه بازار جهانی فولاد هستند. چینی ها برج ۱۱۰ طبقه را با فناوری موج چهارمی در ۱۰ ماه میسازند . در حالی که در تهران یک ساختمان ۵ طبقه با فناوری موج دومی معمولا ۱۸ ماهه ساخته میشود .
فناوری موج دومی در تولید مسکن بیش از حد نقدینگی را درگیر می کند . علت اینکه در ایران از کمبود منابع بانکی گله می کنند استفاده از فناوری های قدیمی است .

با فناوری جدید در هر مورد نیاز به وام بانکی حداقل به یک ششم کاهش می یابد . در ایران به سبب استفاده از فناوری قدیمی در هر مورد , نیاز به وام بانکی شش برابر عرف جهان است . استفاده از فناوری قدیمی خواب سرمایه را طولانی کرده و این باعث افزایش میزان بهره در ایران شده است.
( توجه کنیم که منظور از فناوری فقط ابزار الات و ماشین نیست بلکه روش بهره وری و فوت فن امور  نیز هست )

* استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان

منبع :
انتهای پیام /
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :