مراسم عزاداری که در أربعین حسینی علیه السلام برگزار می شود، بزرگ ترین مراسم عزاداری و سوگواری در جهان به شمار می رود. در طول ۱۳ قرن گذشته، برای هیچ شخصیتی در جهان تاکنون چنین مراسمی برگزار نشده است.


اخبـــار زرند / زرند نــیوز : «عامر عبدالجبار اسماعیل» وزیر سابق حمل و نقل کابینه عراق که در حال حاضر از فعالان سیاسی و رسانه ای در این کشور به شمار می رود در جدید ترین مقاله خود از مقامات و مسئولان مؤسسه “گینس” درخواست کرد که به کربلا بیایند و رکوردهایی که در أیام أربعین حسینی علیه السلام در عراق رخ می دهد را در کتاب “گینس” ثبت کنند.

وی در مقاله خود به بیش از ۹ اتفاق مهمی که در نوع خود رکورد جهانی به شمار می رود اشاره کرد که در ذیل به برخی از آنها اشاره کرده ایم:

۱- تعداد میلیونی زائران که با پای پیاده مسافت زیادی را به سمت شهر کربلا طی می کنند. آمار دقیقی از تعداد این افراد در دست نیست اما برخی بررسی هایی که سال گذشته انجام شد نشان می داد بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر برای زیارت أربعین به کربلا می روند. این آمار پر جمعیت ترین در نوع خود است.

۲- خدماتی که در زمینه ارائه غذا، نوشیدنی، محل استراحت و خواب، درمانی و بهداشتی و غیره ارائه می شود در نوع خود بی سابقه و بی نظیر است و جا دارد در این زمینه هم رکوردی ثبت شود بخصوص اینکه همه این خدمات به طور رایگان ارائه می شود.

۳- طول سفره های اطعام که برای زائران پهن می شود، در نوع خود بی نظیر است و طولانی ترین سفره های جهان به شمار می رود.

۴- تعداد خیمه هایی که در مسیر نصب می شود. آمار دقیقی از تعداد این خیمه ها در دست نیست اما بدون شک هیچ کس نمی تواند انکار کند که در هیچ جای جهان این تعداد خیمه در یک مدت زمان معیین در یک مسیر پهن شده است.

۵- خدماتی که هتل ها و مسافرخانه ها ارائه می دهند نیز در نوع خود اقدامی بی سابقه است که در هیچ هتل یا مسافرخانه ای در جهان اتفاق نمی افتد.

۶- پیاده رویی أربعین بزرگ ترین و بی نظیر ترین اقدام و فعالیت دینی در سراسر جهان به شمار می رود که جا دارد این مسأله نیز در کتاب رکوردها ثبت شود. بخصوص اینکه طولانی ترین مسیر در این مراسم طی می شود و در هیچ جای جهان تکرار نشده است.

۷- مراسم عزاداری که در أربعین حسینی علیه السلام برگزار می شود، بزرگ ترین مراسم عزاداری و سوگواری در جهان به شمار می رود. در طول ۱۳ قرن گذشته، برای هیچ شخصیتی در جهان تاکنون چنین مراسمی برگزار نشده است.

۸- بسیاری از اتفاقات و وقایعی که در مسیر پیاده رویی در أربعین رخ می دهد در نوع خود بی سابقه و بی نظیر است که می تواند در کتاب رکوردها ثبت شود. به عنوان یک مثال ساده و کوچک می توان به پیاده رویی یک پیر مرد یا پیر زن ۸۵ ساله اشاره کرد که بیش از هزار کیلومتر را طی دو هفته به سمت کربلا می پیماید. تصور این کار بدون شک حتی از نظر علمی و پزشکی مشکل به حساب می آید.

۹- تجمع عزاداران در کربلا در روز أربعین بزرگ ترین و پر جمعیت ترین تجمع بشری در طول تاریخ به شمار می رود.

انتهای پیام /
منبع : شیعه آنلاین

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :