اخبـــار زرند / زرند نــیوز :به منظور انتقال جدیدترین دستاورده های علمی و بزوهشی اساتید به نسل جوان اولین سالانه خوشنویسی  شهرستان زرند برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما : به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن خوشنویسان شهرستان زرندو در جهت ایجاد ارتباط و تعامل با اساتید اهل فن و انتقال جدیدترین دستاورده های علمی و پژوهشی اساتید به علاقمندان هنر خوشنویسی در روز جمعه ۲۲/۸/۹۴ اولین کارگاه تخصصی خوشنویسی با حضور استاد رضا زدوارعضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران و جمع کثیری از علاقمندان به هنر خوشنویسی دیار کریمان در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرند برگزار گردید .

در این  آئین باشکوه استاد رضا زدوار عضور برجسته شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران که از هنرمندان بنام فن سیاه مشق کشوری بشمار می رود طی سخنانی پیرامون هنر خوشنویسی و جایگاه آن در فرهنگ اصیل اسلامی پرداخت .

وی که  مقام برگزیده بخش پژوهشی هنر و خوشنویسی جشنواره بین‌المللی جهان اسلام و عنوان نفر اول سیاه مشق نویسی جشنواره کشوری را درکارنامه هنری خود دارد با اشاره به نقش سردمداران هنر سیاه مشق ازجمله  میرزا غلام رضا ومیر حسین خوشنویس که هنوز هم آثار زیبایشان در محافل هنری زبان زد همه هست  ابراز داشت سیاه مشقهایی که از این دو هنرمندبزرگ بجا مانده است از قابلیت های بسیار بالایی برخوردار اند که بررسی بعضی از نقاط برجسته آنها خالی از لطف نیست.انتخاب سوژه از آیات ،احادیث واشعار عرفانی و… از نکات برجسته آثار آنهاست که پای بندی به ارزش های اسلامی را نیز یاد آورمی کند.

عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران با تاکید براینکه: نکته قابل توجه سیاه مشق های این دوره، انتخاب موضوع  با توجه به زیبایی ، تنوع شکل وفرم کلمات،هماهنگی دانگ قلم و صفحه و تناسب بخشی با موضوع ،یافتن عناصر قابل تکرار و تکرار متناسب آنها در فضا و استفاده بجا از آوردن نقطه ویا نبود آن در صفحه، میتوان اثری زیبا و چشم نواز خلق کرد وبا انتخاب دانگ مناسب قلم می توان به الگویی مناسب برای ارائه سیاه مشقهایی ایده آل دست یافت  .

رئیس انجمن خوشنویسان استان خوزستان خاطرنشان کرد : از آنجا که سیاه مشق اثری انتزاعی است لذا هرچه از عناصر زیبا تر وبا قابلیت انعطاف پذیری بیشتر وبرخوردار از فرم های متنوع تر استفاده گردد ،در نهایت شاهد اثری خلاقانه تر و هنری خواهیم بود.

درادامه این مراسم باشکوه  نمایشگاه آثار سیاه مشق استاد رضا زدوار جهت بازدید علاقمندان افتتاح گردید .

شایان ذکراست : آیین اختتامیه این سالانه در سالن اجتماعات فرمانداری وبا هدف تجلیل از محمد میرزایی استاد و پیشکسوت خوشنویسی زرند و استان کرمان با حضور امام جمعه و جمع کثیری از هنرمندان برگزار شد

IMG_8374 IMG_8400 IMG_8363 IMG_8155 IMG_3605 IMG_8258

انتهای پیام /

خبرنگار : اکبرابراهیمی زرندی

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :