15
اخبـــار زرند / زرند نــیوز : حبیب الله خنجری فرماندار زرند در  همایش همایش بهروری ومدیریت مصرف آب که با حضور امام جمعه و کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی و کشاورزان شهرستان زرند برگزار شده بود با اعلام این خبر افزود خشکسالی های پی در پی و افت شدید ابهای زیر زمینی این شهرستان را با بحران کم ابی مواجه کرده است .
وی  افت آب‌های زیرزمینی در دشت زرند را سالانه یک متر و ۳۰ سانتی‌متر اعلام کرد  فرماندار زرند ابتکار ارزشمند استاندار کرمان درتصویب و اجرایی شدن طرح همیاران اب را بسیار با اهمیت دانست و تنها راه برون رفت از بحران کم ابی را مدیریت صحیح مصرف اب و اجرای طرحهای ابیاری نوین ،تعغییر الگوی کشت محصولات پر اب  به محصولات کم اب ، خاموش کردن چاههای کشاورزی در فصل پاییز و زمستان عنوان کرد و بر همکاری بیش از پیش کشاورزان در این راستا تاکید کرد.
فرماندار زرند با اشاره به پایان برداشت محصول پسته گفت متاسفانه بعضی از کشاورزان دسترنج یک ساله خود را یک ساعته  به باد میدهند لذا کشاورزان اجازه ندهند سود دسترنج یک ساله خود  نصیب دلا لان شود.وی به  کشاورزان توصیه کرد در فروش محصول خود عجله نکنند و چنانچه به هر دلیلی قصد فروش محصول خود را داشته باشند سعی نمایند حداقل به مقدار نیاز مالی خود محصول خود را بفروشند .
.
سعیدی مدیر اب و خاک جهاد کشاورزی استان هم گفت کمبود آب که با تغییر شرایط اقلیمی پدید آمده شرایط ویژه ای را برای کشاورزی منطقه به وجود آورده که گذر از آن نیاز به برنامه ریزی مناسب از سوی مسوولان و کشاورزان دارد.
وی با بیان اینکه بحث بحران آب و تغییر اقلیم، جدا از عملکرد بشر نیست افزود ضرورت دارد  برای مدیریت ابهای موجود چاره اندیشی کنیم در غیر اینصورت این مشکل روز به روز بیشتر و تبعات آن غیر قابل جبران خواهد بود.
.
 حجت الاسلام ابراهیمی ا مام جمعه زرند هم با اشاره به احادیث و روایات . با بیان این که آب در قرآن در زمره بزرگ ترین نعمت های الهی قرار داده شده است، تصریح کرد: با وجود این که جامعه ما، جامعه ای اسلامی است متأسفانه معضل اسراف در بخش های مختلف از جمله در زمینه مصرف آب، دامن گیر  شده است. وی گفت آب نعمتی الهی و در دسترس است اما میزان آن اندک بوده و به همین دلیل نیز می بایست دقت در مصرف و عدم اسراف آن در دستور کارتک تک  افراد جامعه ما قرار گیرد.
مسأله اسراف و قناعت از مفاهیم و گزاره های مورد اهتمام دین مبین اسلام است که در آیات قرآنی و روایات اهل بیت(ع) بر روی این دو موضوع تأکیدات فراوان صورت گرفته است.وبه هرحال به نظر می رسد این اراده مردمی در زمینه صرفه جویی باید با فرهنگ سازی شود و استمرار یابد تا در آینده ای نزدیک مشکلات ناشی از محدودیت منابع ابی کمترین تاثیر منفی را  داشته باشد
وی با یادآوری این که مطابق فرموده رهبر معظم انقلاب اسراف کاری یک عیب ملی ما به شمار می رود و می بایست رفع شود، افزود:   اسراف انسان را نابود می کند . و خداوند نعمت را از اسراف کنندگان می گیرد.  لذا عدم اسراف و مصرف بهینه آب در جامعه نیازمند فرهنگ سازی بیشتر است.
 
.
عباس سلطانی رئیس اداره ابیاری شهرستان زرند هم  با اشاره به اینکه در سال ۴۶ ۱۵۷ حلقه چاه کشاورزی وجود داشته است این چاهها هم اکنون به ۶۶۶ حلقه  اضافه شده است  و بیش از ۹۰ درصد انها در بخش کشاورزی مصرف میشود .
وی متوسط بارندگی را ۱۳۰ میلی متر عنوان کرد و گفت سالانه متوط افت سفره اب زیر زمینی ۱۳۶ سانتی متر می باشد  .وی گفت در راستای حفاظت از منابع آبی دشت زرند اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و از ۶۶۰ حلقه چاه کشاورزی تاکنون بر روی حدود ۳۱۵حلقه چاه آب کنتور هوشمند نصب شده است و تمام چاه‌های آب کشاورزی این شهرستان تا پایان سال جاری هوشمندسازی می‌شود.
وی نصب کنتور هوشمند، خاموشی چاه‌های آب کشاورزی در فصولی که درخت نیاز به آب ندارد، تقلیل آب‌دهی چاه‌های مجاز مطابق پروانه و مهر و موم چاه‌های غیرمجاز را از جمله اقدامات شورای حفاظت از منابع آبی شهرستان زرند اعلام کرد.
.
علی زارعی مدیر جهاد کشاورزی زرند هم  حداکثر عمق چاه‌های آب کشاورزی منطقه را بیش از ۳۰۰  متر عنوان کرد و از کشاورزان منطقه خواست فرهنگ غلط  آبیاری سنتی را کنار بگذارند و اجرای آبیاری‌های نوین را  جایگزین ابیاری غرق ابی نمایند  و به سمت کشت‌های محصولات کم‌آب روی آورند.
وی گفت کشاورزان برای اجرای طرحهای نوین ابیاری و اصلاح الگوی کشت محصول کم اب  می توانند از تسهیلات بانکی بهرمند شوند .
.
انتهای پیام /
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :