پستهزرند نیوز /

مدیر جهاد کشاورزی زرند با اعلام این خبر افزود  پیش‌بینی می‌شود ۱۷ هزار‌ تن انواع پسته در شهرستان زرند برداشت شود.
  علی زارعی  در جریان بازدید فرماندار   زرند از مراحل برداشت پسته و پایانه‌های فرآوری این محصول در شهرستان زرند اظهار داشت: بر اثر عوامل اقلیمی‌، خشکسالی‌، باد‌زدگی و سرما زدگی ‌به محصول پسته این شهرستان به طور متوسط ۴۰ ‌درصد خسارت به مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان وارد شده است.
.
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در مدت برداشت این محصول ۱۷ هزار‌ تن انواع پسته فندقی، کله قوچی، بادامی، ممتاز و احمد آقایی در شهرستان زرند توسط ۹۲ ترمینال تمام مکانیزه، ۵۱۲ ترمینال نیمه مکانیزه و ۲ هزار ترمینال خانگی برداشت و فرآوری ‌شود. 
مدیر جهاد کشاورزی زرند با بیان اینکه پسته این شهرستان از نظر کیفیت رتبه اول را در استان دارد، عنوان کرد: از ۴۰ هزار هکتار باغ پسته شهرستان زرند، ۳۳ هزار هکتار بارور و مابقی غیربارور هستند.
وی زمان برداشت پسته در شهرستان زرند را ۴۰ روز اعلام کرد و گفت: برای ۲۸۰ هزار نفر روز در مدت برداشت پسته شغل ایجاد می‌شود. 
.
حبیب‌الله خنجری فرماندار زرند نیز با اشاره به بحران کم‌آبی منطقه بر افزایش تولید در واحد سطح و اجرای ابیاری نوین تاکید کرد و از کشاورزان خواست با فراوری بهداشتی محصول پسته جایگاه پسته ایران را در بازارهای بین المللی حفظ نمایند.
 خنجری عنوان کرد: در حال حاضر اکیپ‌های بهداشتی تبا همکاری کارشناسان جهاد کشاورزی و مرکز بهداشت بر کارگاه‌های فرآوری پسته نظارت دارند.
.
مختار میرزائی از کشاورزان با تجربه  زرند هم با اشاره به بحران کم ابی منطقه گفت تنها راه عبور از بحران کم ابی منطقه اجرای ابیاری تحت فشار است که علاوه بر صرفه جوئی در اب راندمان ابیاری هم بالا میرود که می طلبد همه کشاورزان در این راستا اقدام نمایند .
وی توجه به توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی در مبارزه با افات و کود دهی را در افزایش تولید محصول بسیار با اهمیت خواند وهر کشاورزی که به توصیه های کارشناسان توجه داشته است در تولید محصول مرغوب موفق بوده است .
.
مظفر محمدی یکی دیگر از کشاورزان زرندی که در برداشت محصول پسته موفق بوده است اظهار داشت در تولید محصول پسته به توصیه های کارشناسان زبده جهاد کشاورزی توجه داشته ام .پس از انجام ازمایشات خاک شناسی اقدام به تامین کود مورد نیاز در زمان مناسب را نموده ام و به هیچ وجه خود سرانه عملیات کود دهی را انجام نداده ام.
وی افزود کار فراوری  پسته در ترمینال تمام مکانیزه و کاملا بهداشتی  صورت می گیرد .
انتهای پیام/
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :