زرند نیوز / با حضور رئیس هیأت عامل ایمیدرو، مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیر مجتمع پالایشگاه قطران و کک سازی زرند، نماینده مردم زرند در مجلس، فرماندار زرند و جمعی دیگر از مسئولان محلی دومین پالایشگاه قطران ایران در آستانه هفته دولت به طور رسمی وارد مدار تولید شد.

دکتر مهدی کرباسیان در مراسم افتتاح پالایشگاه قطران زرند با بیان اینکه افتتاح این پالایشگاه یکی از نمودهای اقتصاد مقاومتی است، اظهار کرد: افتتاح پالایشگاه قطران زرند یک گام دیگر در سازندگی کشور است. ضمن اینکه یکی از مزیت های این کارخانه این است که ثابت کردیم ما می توانیم و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و سیاست های دولت تدبیر و امید در باب اقتصاد مقاومتی گام برداشته ایم.

1233

وی در رابطه با پالایشگاه زغال‌ سنگ که ارزش افزوده زیادی از آن خارج می شود، تصریح کرد: امروز اقلام مختلف شیمیایی از زغال سنگ استخراج می شود و این نمود یک وظیفه ملی برای توسعه کشور در راستای اقتصاد مقاومتی است.

دکتر کرباسیان با اشاره به مسائل زیست محیطی پیرامون کارخانه قطران زرند بیان کرد: در رابطه با بحث زیست محیطی که مهم ترین مسئله کشور است، مشاوران متعهد و متخصصان معتبری برای رفع این مشکل به کار گرفته شده اند و در رابطه با بوی پالایشگاه نیز باید عرض کنم که هیچ آلایندگی زیست محیطی ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: استفاده از محصولات زغال سنگ، یک سرمایه گذاری اجتماعی عملی است که در دنیا در حال انجام است و یک واحد تولیدی اگر بخواهد کار کند، باید به اطراف خود توجه داشته باشد، لذا کمک های اجتماعی به نیازهای مردمی آن منطقه جزو وظایف است و به چشم سرمایه گذاری دیده می شود.

رییس سازمان ایمیدرو تصریح کرد: باید بپذیریم که کشور برای آینده نسل جوان باید بتواند تولیدات خود را توسعه دهد؛ به عنوان مثال با توجه به اینکه با کمبود زغالسنگ در کشور مواجه هستیم، باید تولیدات در این زمینه افزایش یابد.

کرباسیان گفت: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی زغال سنگ در کشور است و اگر کارهای اکتشافی ما در کرمان، خراسان جنوبی و رضوی نهایی شود، این مقدار دو تا سه برابر افزایش می یابد.

رییس سازمان ایمیدرو بیان کرد: اگر سرمایه گذاری در زمینه زغال سنگ انجام شود، اشتغال و توسعه گسترش خواهد یافت و معتقدم کمبود زغال سنگ اگرچه به تحریم ها مربوط می شود، اما بی تدبیری مهم ترین مشکل آن است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره ایمنی معادن زغال سنگ گفت: اولین تجهیزات ایمنی در حال توزیع است و در این رابطه وام های چند ساله با نرخ سود پایین اعطا می شود.

وی افزود: قرارداد سرمایه گذاری پروژه های متعددی در بخش خصوصی در زرند و کرمان امضا شده و یکی از آنها در معدن خمرود است که ۳۸ میلیون تن ذخیره زغال وجود دارد.

کرباسیان تصریح کرد: در زرند با محوریت وزارتخانه ۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام شد که در سال آینده اولین اخبار خوش آن به گوش مردم خواهد رسید.

کرباسیان در پایان با بیان اینکه در شهرستان زرند پتانسیل ها و ظرفیت های بالایی از جمله فولاد و… وجود دارد، خاطرنشان کرد: مس می تواند پروژه های متعددی داشته باشد اما به دلیل کمبود منابع با رکود مواجه شد و یکی از دلایل آن تحریم و افت قیمت مواد معدنی است.

آمادگی زیرساخت‌های مجتمع کک سازی زرند برای تولید ۸۰۰ هزار تن کک متالورژی

همچنین در این مراسم وجیه الله جعفری، مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: به رغم نبود پیمانکار خارجی و همچنین نبود تجربه لازم بین کارشناسان داخلی در راه اندازی چنین پالایشگاهی، خوشبختانه مشکلات پشت سرگذاشته شد.

وی تصریح کرد: تجهیزات این پالایشگاه سال ها پیش نصب شده بود که در گذر سال ها دچار فرسایش شده بود که برخی از آن ها نیاز به تعویض داشتند که این مهم نیز توسط کارشناسان این مجتمع و نیز همکاری متخصصان ایرانی انجام و اکنون این طرح راه اندازی شد

جعفری استفاده از خروجی گاز کک سازی برای تولید برق را از دیگر برنامه های این مجتمع ذکر و تاکید کرد: زیرساخت های این مجتمع برای تولید ۸۰۰ هزار تن کک متالورژی است که در فاز جدید به این ظرفیت خواهد رسید.

حسین متصدی، مدیر مجتمع کک سازی و پالایشگاه قطران زرند نیز در این مراسم هنر راه اندازی پالایشگاه را مهمتر از تولید محصولات در این مجتمع دانست.

وی با تأکید بر اینکه اکنون ایران به توانایی ساخت پالایشگاه قطران دست یافته است، گفت: برخی از چالش های زیست محیطی این مجتمع را با هزینه پایین برطرف کرده ایم.

طرح پالایشگاه ۳۰ هزار تنی قطران زرند هشت سال دچار وقفه در راه اندازی شده بود که از یکسال و نیم پیش فعال شد و امروز ۲۸ مرداد۱۳۹۴ در کنار دست کارخانه کک سازی زرند راه اندازی شد. پیش از این تنها یک پالایشگاه قطران در اصفهان فعالیت می کرد اما با راه اندازی این طرح، ظرفیت تولید پالایشگاه های قطران ایران به ۱۳۰ هزار تن رسیده است.

این پالایشگاه به سبب کنار رفتن پیمانکار چینی حدود هشت سال دچار وقفه شده بود اما به همت متخصصان داخلی از اسفند گذشته تولید آزمایشی را آغاز کرد و طی این مدت به ثبات در تولید رسید.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) هزینه خرید تجهیزات و ماشین آلات پالایشگاه قطران را حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار ذکر کرد و هزینه های ریالی ساخت و نصب تجهیزات توسط پیمانکاران داخلی و نیز هزینه های جانبی آن حدود ۳۳ میلیارد ریال اعلام شد. پیش بینی شده با راه اندازی این طرح حدود ۶۰ نفر به شکل مستقیم مشغول به کار شوند.

منبع: روابط عمومی فرمانداری زرند

انتهای پیام /

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :