اوباماتسنیم/ رئیس جمهوری آمریکا با حضور در «دانشگاه آمریکن» در حمایت از توافق هسته‌ای سخنرانی کرد و گفت: افرادی می‌گویند که ما باید یک توافق بهتر با ایران را به دست بیاوریم اما آن‌ها درباره ایران ناآگاه هستند و حقیقت را به مردم آمریکا نمی‌گویند.

اوباما در این سخنرانی بار دیگر ادعا کرد که توافق با ایران مانع از این می‌شود که ایران به بمب هسته‌ای دست یابد. این توافق براساس سنت مستحکم دیپلماسی به دست آمده است. این توافق تمام مسیرهای ایران برای دستیابی به توافق هسته‌ای را می‌بندد. این توافق تمام مشکلات ما با ایران را حل نمی‌کند اما یک توافق خوب است. وی تأکید کرد که میلیون‌ها دلار به سوی کارزارهای مخالفت با توافق با ایران جریان دارد همانند آنچه پیش از جنگ عراق جریان داشت.

ایران برنده اصلی جنگ آمریکا در عراق بود
آنهایی که خواهان جنگ با عراق بودند خود را به صورت مستحکم نشان داده و آن‌ها که با آن مخالفت می‌کردند ضعیف جلوه می‌کردند. تریلیون‌ها دلار در جنگ عراق خرج شد اما نفع‌برنده اصلی این جنگ ایران بود. زمانی که بوش که به ریاست جمهوری رسید ایران هیچ سانتریفیوژی نداشت، اما زمانی که این پست را ترک کرد ایران هزاران عدد از آن‌ها را داشت.

بازرسی‌های ۲۴ ساعته از تأسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران وجود خواهد شد
رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت: پرسش این نیست که آیا ما باید مانع از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای شویم، بلکه این است که چگونه این کار را انجام دهیم. آنچه که رویکرد ما را مؤثرتر کرده است این نکته است که ما قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران را داشتیم و به صورت چندجانبه با متحدان خود همکاری کردیم. ما متحدان خود را قانع کردیم که بدون تحریم‌ها علیه ایران ممکن است به جنگ روی آوریم و این فشار را بر روی ایران به شدت افزایش داد. وی گفت: زمانی که توافق موقت اعلام شد، انتقادات مشابهی شنیده شد که آن را یک اشتباه تاریخی نامیدند. انتقاداها از توافق موقت نادرست بود. منتقدان حتی خواهان این بودند که ما این توافق موقت را ادامه دهیم و یک توافق جامع را امضا نکنیم. براساس مفاد توافق، ایران هرگز اجازه نخواهد یافت به بمب هسته‌ای دست یابد. بازرسی‌های ۲۴ ساعته در طول تمام روزها از تأسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران وجود خواهد شد.

هیچ توهمی در مورد دولت ایران نداریم
اوباما افزود: تمام کشورهای دنیا به غیر از اسرائیل از توافق حمایت کردند. مواد هسته‌ای چیزی نیز که شما بتوانید در کمد آن را مخفی کنید. اگر ایران تقلب کند، ما آن را آشکار خواهیم کرد. اگر از هم‌اکنون تا ۱۵ یا ۲۰ سال دیگر ایران تلاش کند و یک بمب (هسته‌ای) بسازد، ما نسبت به اکنون در موقعیت بهتری قرار خواهیم داشت تا آن‌ها را متوقف کنیم. آوردن استدلال علیه کاهش تحریم‌ها استدلالی بر علیه راه حل دیپلماتیک است. وی در ادامه عنوان کرد: تحلیلگران ما انتظار دارند که بیشتر پولی کهایران به دست خواهد آورد خرج اقتصاد ایران شود. ما هیچ توهمی در مورد دولت ایران نداریم. آن‌ها از سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کنند و بخش از پول به آن‌جا خواهد رفت. ایران برای سال‌ها در حمایت از تروریسم فعال بوده است – حتی پیش از توافق و حتی طی جنگ عراق-ایران.

به امنیت اسرائیل پایبند خواهیم بود
اوباما گفت: توانایی‌های نظامی متعارف ایران هرگز با آنچه که در اختیار اسرائیل است قابل مقایسه نخواهد بود و ما به امنیت اسرائیل پایبند خواهیم بود. به غیر از حمایت از این توافق به سختی می‌توان بدترین رویکرد را برای متوقف کردن رفتار منطقه‌ای ایران تصور کرد. افرادی می‌گویند که ما باید یک توافق بهتر را به دست بیاوریم. آن‌ها درباره ایران نا آگاه هستند و حقیقت را به مردم آمریکا نمی‌گویند. آن‌هایی که میگویند ما باید از توافق کنار بکشیم و تحریم‌های بیشتری را اعمال کنیم، تنها دچار توهم شده‌اند. برای اعمال تحریم‌های بیشتر ما باید رابطه اقتصادی خود با چین را قطع کنیم. اگر این توافق رد شد ما در خطر یک جنگ دیگر در خاورمیانه قرار خواهیم گرفت.

گزینه‌ای که با آن روبه‌رو هستیم (انتخاب) بین دیپلماسی و نوعی از جنگ است. حتی کارشناسان اسرائیلی نیز می‌گویند که یک حمله نظامی در بهترین حالت تنها می‌تواند برای چند سال برنامه ایران را به عقب براند. من اگر یک چیز از (جنگ) عراق آموختم این است که جنگ‌ها در خاورمیانه هر چیزی هستند جز یک امر ساده. ما چگونه می‌توانیم که برای نیروهای نظامی خود و جهان این امر را توجیه کنیم که برای اجتناب از جنگ تلاشی نکنند. رئیس جمهوری آمریکا گفت: حتی اگر تندروها در ایران شعار مرگ بر آمریکا بگویند این به معنای آن نیست که بیشتر ایرانی‌ها به آن باور داشته باشند. اگر ایران این توافق را نقض کند ما راه‌هایی برای پاسخگویی خواهیم داشت. زمانی که اسرائیل با چیزی مخالفت کند، مردم در ایالات متحده به آن توجه می‌کنند. ما باید نگرانی‌های اسرائیل به صورت جدی در نظر بگیریم. این توافق بر اساس آنچه که در ممانعت از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای به دست بیاورد مورد قضاوت قرار خواهد گرفت.

به صداقت نتانیاهو شک ندارم
وی در ادامه تأکید کرد: من آماده‌ام که در مورد به‌روز رسانی قابلیت‌های دفاعی اسرائیل گفتگو کنم. من به اسرائیلی‌ها این را می‌گویم – ایران مسلح به سلاح هسته‌ای خیلی خطرناک‌تر از ایرانی است که بابت کاهش تحریم‌ها سود برده است. من به صداقت نتانیاهو شکی ندارم اما فکر می‌کنم او اشتباه می‌کند. اوباما گفت: اگر کنگره این توافق را از بین ببرد، ما اعتبار آمریکا در عرصه دیپلماسی بین‌المللی را از دست می‌دهیم.

http://www.khorasannews.com

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :