عسلزرند نیوز / کار برداشت عسل از ۲هزار کلونی مستقر در دهستانهای دشتخاک ، سربنان ،حتکن و جرجافک شهرستان زرند اغاز شد.
.
مهندس جواد پورحبیبی رئیس اداره امور دام مدیریت جهاد کشاورزی زرند با اعلام این خبر افزود تولید متوسط هر کندو ۸ کیلوگرم  می باشد که در مجموع قریب ۱۶ تن عسل برداشت میشود .
.
وی شرایط قلیمی مناسب ،وجود انواع گلهای طبیعی و جنگلی عسل تولیدی کاملا طبیعی و بدون تغذیه مصنوعی به بازارهای استان کرمان و استانهای همجوار عرضه میشود.
.
قرار گرفتن کندوهای عسل در حاشیه کوه و مزارع متنوع عسل این منطقه از کیفیت خوبی برخوردار است.
با توجه به بارندگیهای خوب امسال برداشت عسل در این منطقه افزایش چشمگیری داشته است و با توجه به ظرفیتهای این شهرستان در تولید عسل ودر صورت حمایت مسئولین میتوان ظرفیت تولید را به دو برابر افزایش داد 
.
به گفته وی شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی مساعد به ویژه در مناطقی همچون در سربنان ،دشتخاک،حتکن،جرجافک زمینه مناسبی برای توسعه صنعت زنبورداری در شهرستان زرند را فراهم کرده است.
.
رئیس اداره امور دام مدیریت جهاد کشاورزی زرند با بیان اینکه عسل به عنوان یک غذای کامل در تمام دوران زندگی برای بدن مفید است،  افزود عسل از قرنها پیش به عنوان عالیترین و مقوی ترین غذاها شناخته شده و به واسطه ویژگی‌های شفابخش خود به عنوان دارو در درمان اکثر بیماری‌ها  کاربرد داشته است
.
وی گفت کار برداشت فراوری عسل به صورت بهداشتی توسط افراد با تجربه تاجعلی ،میلاد، سلاجقه وتعدادی از زنبور داران انجام میشود.
.
نعمت الله سلاجقه که بیش از ۴۰ سال در زمینه تولید عسل در شهرستانهای استان فعالیت دارد گفت: با وجود اینکه عسل تولیدی در منطقه از نظر کیفیت در رده بالایی قرار داشته و توان رقابت با مرغوب ترین عسل های تولید شده را دارد اما تامین مواد اولیه یکی از دغدغه های تولید کنندگان عسل   است که ضعف دراین بخش سبب می شود مواد اولیه با قیمت بالاتری به دست زنبورداران برسد .
.
 وی با بیان اینکه زنبورداران شهرستان زرند  با تولید عسل، طعم تلخ مشکلات را می‌چشند افزود عدم توانایی مالی زنبورداران در پرورش زنبور عسل را از مهمترین مشکلات این بخش  دانست و تصریح کرد: نبود سرمایه در گردش در این زمینه مشکلات مالی فراوانی را به وجود آورده است لذا کمترین انتظاراز مسئولین جهاد کشاورزی این است که با اعطای تسهیلات کم بهره و خدمات ارزان قیمت فعالان این بخش را مورد حمایت جدی قرار دهند.
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :