1551490زرند نیوز / با گذشت حدود یک هفته از توافق هسته ای و نیز پس از اعلام حضور هیات بلندپایه اقتصادی آلمان در ایران، هم اینک هیات های اقتصادی کشورهای ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و انگلیس نیز که روزی در صف تحریم کنندگان ایران بودند، در صدد حضور در ایران هستند.
.
به گزارش ایسنا، سفارت ایران در ایتالیا اعلام کرد که دولت ایتالیا، وزرای خارجه و توسعه اقتصادی کابینه را روز ۱۳ مرداد به تهران اعزام می‌کند تا نخستین گام‌های واقعی خود را در بازار ایران بردارد.
.
به گفته “روبرتو لوئونگو” مدیرکل موسسه ملی تجارت خارجی (ایچه) توافق با ایران می‌تواند منجر به افزایش ۲ تا ۳ میلیارد یورویی صادرات ایتالیا به تهران در سه سال آینده شود.
.
گفتنی است وزرای ایتالیا را در این سفر، نمایندگان شرکت‌های مهم ایتالیایی از جمله آنسالدو، فین مکانیک (صنایع دفاع ایتالیا)، آناس (شرکت بزرگراه‌های ایتالیا)، آبی (اتحادیه بانک‌های ایتالیا) همراهی خواهند کرد.
.
در ادامه اعلام حضور هیات های اقتصادی اروپایی، خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از روابط عمومی اتاق ایران گزارش داد قرار است سه وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا در راس یک هیات ۴۰ نفره تجاری اوایل سپتامبر به تهران سفر کنند. پروژه های زیرساختی، عمران و راهسازی از زمینه های فعالیت این هیات برشمرده شده است.

از سوی دیگر انگلستان نیز برای حضور در ایران بیکار ننشسته است. خبرگزاری فارس به نقل از رویترز از جلسه توجیهی تجار این کشور در مورد چگونگی سرمایه گذاری در فرصت های تجاری ایران که با آزادسازی تحریم ها و دارایی های بلوکه شده در دسترس قرار می گیرند، خبر داده است. فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس نیز در این رابطه گفته است: در این جلسه صریحا به شرکت‌های انگلیسی تذکر داده خواهد شد که در حقیقت، این توافق در صورتی که تمامی مراحل آن بر اساس برنامه پیش رود، به لغو تدریجی تحریم‌ها و آزادسازی بخش قابل توجهی از دارایی‌های بلوکه شده ایران منجر خواهد شد.

از سوی دیگر خبرها حاکی از آن است که وزیر امور خارجه فرانسه نیز قرار است هفته آینده به تهران سفر کند. اگر چه طبق گفته این مقام فرانسوی، این سفر همراه با هیات بزرگی نخواهد بود، اما یک دیپلمات ارشد فرانسوی از جلسه ۵۰ مدیر شرکت های بزرگ فرانسوی درباره توافق هسته ای و نیز حضور هیاتی متشکل از ۸۰ شرکت این کشور تا پایان ماه سپتامبر (مهرماه) خبر داده است. با این حال وزیر خارجه فرانسه اظهار امیدواری کرده است موضع سختی که این کشور در جریان مذاکرات هسته‌ای برابر ایران داشته، در دوران پساتحریم به ضرر شرکت‌های فرانسوی تمام نشود.

khorasannews.com

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :