15زرند نیوز /

گروه اجتماعی- رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تغییرات مهم در انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۴ گفت: ظرفیت پذیرش ۷۶۷ هزار و ۲۵۷ نفر است که این تعداد نسبت به سال گذشته افزایش چندانی نداشته است.

به گزارش مهر، دکتر ابراهیم خدایی دیروز در نشست خبری اعلام نتایج اولیه کنکور ۹۴ گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری ۹۴ ساعت ۱۸ امروز سه شنبه ۳۰ تیر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و فرآیند انتخاب رشته داوطلبان مجاز نیز در روزهای ۵ تا ۱۰ مردادماه انجام خواهد شد.

وی افزود: پاسخنامه ۷۵ هزار نفر اول علوم ریاضی، تجربی و انسانی و ۱۰ هزار نفر اول هنر و زبان نیز پس از کارنامه در روز چهارشنبه ۳۱ تیر همزمان با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته منتشر می‌شود. زمان اعلام نتایج رشته‌های دارای شرایط خاص و گروه هنر نیز ۴ مرداد خواهد بود.خدایی اظهار کرد: نرم افزار انتخاب رشته مجازی از روز پنجشنبه اول مرداد روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و داوطلبان می‌توانند به همراه ویژه نامه انتخاب رشته از آن برای تخمین شانس قبولی خود استفاده کنند.

تغییرات مهم در انتخاب رشته کنکور

 وی یادآور شد: یک تغییر شکلی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته به وجود آمده است که رشته‌ها را بر اساس دانشگاه‌ها تجمیع کرده ایم نه رشته ها. همچنین قانون سهمیه ایثارگران بر اساس قانون مصوب مجلس تغییراتی داشته است و میزان ظرفیت از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش و حد نصاب در گروه پزشکی از ۸۰ به ۷۰ درصد آخرین نمره کاهش داشته است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ۳۰ درصد ظرفیت رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به استان‌های محروم و استان‌هایی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، اختصاص یافته است. اما نکته مهم این است که افرادی که این رشته‌ها را در این مناطق انتخاب می‌کنند باید سه برابر مدت تحصیل تعهد خدمت بدهند.وی افزود: داوطلبان توجه کنند که اگر می‌خواهند در مناطق خود بمانند و ۳ رشته دکترای حرفه‌ای را بر اساس ظرفیت مناطق محروم انتخاب کنند، باید تعهد خدمت بدهند و علاوه بر آن تنها پس از گذراندن نیمی از تعهد، می‌توانند ادامه تحصیل دهند. پذیرفته شدگان در این ظرفیت، امکان تغییر رشته و محل ندارند. ضمن آنکه تنها در محدوده اعلام شده امکان کار دارند. این امر به منظور ماندگاری نیروهای پزشکی در مناطق محروم طراحی شده است.

خدایی با اشاره به تغییر دیگر انجام گرفته در انتخاب رشته گفت: پیش از این برای انتخاب رشته‌های دارای شرایط خاص و نیمه متمرکز محدودیت وجود داشت و داوطلبان باید از اولویت ۳۰ به بعد رشته‌های خود را درج می‌کردند اما دیگر این محدودیت وجود ندارد. رشته‌های خاص هنر نیز در روزهای ۸ ، ۹ و ۱۶ مرداد آزمون عملی خود را برگزار می‌کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار داوطلبان و ظرفیت پذیرش گفت: تعداد ۸۷۷ هزار نفر در آزمون سراسری ثبت نام و ۷۹۶ هزار نفر در آزمون شرکت کردند. کمتر از ۱۰درصد غایب داشتیم که نشان می‌دهد داوطلبان واقعی با تعداد خروجی‌های دبیرستان‌ها همخوانی دارد. صف پشت کنکور در حال کاهش است و تقریبا همه افراد به انتخاب رشته مجاز شده اند.

وی افزود: از میان ۷۹۶ هزار نفر تعداد ۷۶۷ هزار و ۲۵۷ نفر ظرفیت داریم که ظرفیت پذیرش در علوم ریاضی ۲۸۰ هزار و ۲۴۷ نفر، ظرفیت پذیرش در علوم تجربی ۲۲۷ هزار و ۲۲۰ نفر، ظرفیت پذیرش در علوم انسانی ۲۱۹ هزار و ۲۱۵ نفر، ظرفیت پذیرش در هنر  ۱۸ هزار و ۱۹۶ نفر و ظرفیت پذیرش در زبان ۲۲ هزار و ۳۷۹ نفر است.

خدایی گفت: ظرفیت روزانه ۱۲۸ هزار و ۵۱۶ نفر است و دیگر ظرفیت‌ها به گروه‌های پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی، پردیس خودگردان و فرهنگیان اختصاص دارد.

وی اظهار کرد: با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد و دیگر دانشگاه ها، ۷۵درصد کل ظرفیت آموزش عالی به پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی اختصاص یافته است. با همین شیب کنونی می‌توانیم به قانون اعمال سوابق تحصیلی مبنی بر پذیرش ۸۵درصد براساس سوابق تحصیلی دست یابیم.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به ظرفیت سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: ظرفیت این رشته‌ها با توجه به مساعدت وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته اضافه شده و از تعداد ۷ هزار و ۷۰۰ نفر سال گذشته به ۸ هزار و ۵۵۳ نفر افزایش پیدا کرد. اما داوطلبانی که می‌خواهند از ظرفیت مناطق محروم استفاده کنند حتما به قسمت تعهدات توجه کنند.

وی درباره شانس قبولی در کنکور گفت: با توجه به ظرفیت اعلام شده پذیرش در علوم انسانی و علوم ریاضی به صورت ۱۰۰ درصدی امکان پذیر است اما در گروه تجربی شانس پذیرش ۵۰درصد است.رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: نتایج نهایی نیمه شهریور ۹۴ اعلام می‌شود. آزمون سراسری سال ۹۵ نیز بعد از ماه رمضان برگزار می‌شود.

منبع:

khorasannews.com

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :