زرند نیوز / 13

«می خواهیم ثابت کنیم که این توافق آثار مثبتی بر زندگی و رفاه مردم خواهد داشت» این صحبت را بزرگترین چهره اقتصادی دولت آلمان که در راس یک هیئت اقتصادی ۶۰ نفره به تهران آمده بود عنوان کرد. صحبتی که با واکنش تلویحی وزیر نفت کشورمان مواجه شد. وی گفت: حضور هیئت آلمانی غیرمترقبه نبود و آلمانی ها باید بدانند ایران امروز با ۱۲ سال پیش متفاوت است و در زمان تحریم ها در بسیاری از صنایع صاحب تکنولوژی شده است.

روز گذشته هیئت بلند بالای اقتصادی آلمانی وارد ایران شدند تا از فرصت توافق هسته ای بیشترین منفعت را ببرند و جایگاه گذشته خود در اقتصاد ایران را احیا کنند. مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکت های بزرگ آلمانی از جمله فولکس واگن،زیمنس، مرسدس بنز و جی آی زد، قائم مقام صدراعظم را در این سفر همراهی می کنند. وزیر اقتصاد و انرژی آلمان ابتدا در پشت درهای بسته با وزیر نفت ایران گفت و گو کرد و بعد از آن، هردو وزیر در نشست مشترک اتاق بازرگانی ایران با هیئت عالی رتبه بخش دولتی و خصوصی آلمان شرکت کردند.

وزیراقتصاد و انرژی آلمان: شرکت های آلمانی فناوری را به ایران می آورند

به گزارش شانا، گابریل در کنفرانس خبری مشترک با بیژن زنگنه گفت:« برخی بر این باورند که آثار توافق هسته ای ملموس نخواهد شد، اما می خواهیم ثابت کنیم که این توافق و در پی آن آغاز همکاری های اقتصادی آثار مثبتی بر زندگی و رفاه مردم خواهد داشت و کسب و کار رونق می یابد.» وی از احیای فعالیت کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آلمان خبر داد و با بیان این که ما آماده روز برداشته شدن موانع حضور شرکت های غیر آمریکایی در ایران هستیم، تصریح کرد: باید علایق مشترک را پیدا کنیم و همکاری در بخش هایی مانند بیمه های اتکایی و انتقال فناوری را از سربگیریم.

زنگنه: خوشحال نیستیم!

در این نشست، وزیر نفت با اشاره به ممنوعیت واردات تجهیزات نفتی به دلیل اعمال تحریم ها گفت: «امیدواریم واردات برخی از تجهیزات خریداری شده از سوی ایران همانند توربو کمپرسور هر چه سریعتر آزاد شود.» به گفته زنگنه، قرار است ظرفیت تولید گاز ایران ظرف کمتر از چهار سال آینده به یک میلیارد متر مکعب در روز برسد. وی با بیان این که با رسیدن تولید گاز به این میزان، خوراک عظیمی برای واحدهای پتروشیمی ایجاد می شود، افزود: «بر این اساس تصمیم بر این است ظرف ١٠ سال آینده ٨٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی انجام شود که این میزان سرمایه گذاری ارزش تولید پتروشیمی در ایران را از ٢۵ میلیارد دلار فعلی به ٧٠ میلیارد دلار در سال می رساند».وزیر نفت در پایان توصیه هایی هم به طرف غربی ارائه کرد. زنگنه خطاب به هیئت آلمانی گفت:«ایران امروز با ١٢ سال گذشته کاملا متفاوت است و شرکت های آلمانی اگر بخواهند در ایران فعالیت کنند باید به این تغییرات توجه کنند؛ چون ایران هم اکنون در بسیاری از زمینه ها صاحب تکنولوژی شده است.»به گزارش تسنیم، در حاشیه این نشست وزیر نفت در پاسخ به این که ظاهرا از حضور هیئت آلمانی در ایران خوشحال هستید، گفت:« این گونه نیست؛ این چیزها غیرمنتظره نبوده و بعد از توافق ایران و ۱+۵ شرکت های اروپایی به ایران می آیند و ما نیز آمادگی لازم را برای مذاکره و حضور این شرکت ها در ایران داریم اما باید با حوصله و تدبیر کارها را پیش ببریم.»

رئیس اتاق بازرگانی آلمان: با تحریم، سهم خود را در بازار ایران باختیم!

رئیس اتاق بازرگانی آلمان با اشاره به تحریم های ظالمانه علیه کشورمان گفت: با افزایش تحریم ها سهم آلمان در اقتصاد ایران کاهش یافت و ما سهم خود را به دیگران باختیم.به گزارش واحد مرکزی خبر، اریک شووارتز زینگر از آمادگی این کشور برای صادرات کالاها و تجهیزات مورد نیاز ایران به ارزش پنج میلیارد یورو، بلافاصله پس از نهایی شدن توافق هسته ای و لغو تحریم ها خبر داد.دیدار با وزیر نیروی ایران برنامه دیگر قائم مقام صدراعظم آلمان بود. به گزارش تسنیم، چیت چیان با بیان اینکه به دنبال بازگشت به روزهای طلایی روابط اقتصادی هستیم، توسعه ۳۷ هزار مگاواتی ظرفیت های نیروگاهی ایران، تقویت خطوط نیروگاه‌های برق و تکمیل هوشمند‌سازی نیروگاه‌های برق، توسعه شبکه فاضلاب و شیرین‌سازی آب را از محورهای توسعه روابط ۲ کشور ذکر کرد.

منبع :

khorasannews.com

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :