زرند نیوز /

بسم الله الرحمن الرحیم

Dr-Amiri4

عرض سلام و ادب دارم خدمت همه ملت شریف ایران، مردم خونگرم استان کرمان و همشهریان خوبم در شهرستان زرند و کوهبنان

آرزوی قبولی طاعات و عبادات دارم برای همۀ همکاران و همۀ مؤمنین و مؤمنات امید آنکه در این ایام الهی و لیالی قدر که پشت سر گذاشتیم از دعای خیر مردم مسلمان ما ملت ایران عزتمندانه بر مشکلات پیش رو که کم هم نیستند فائق آید.

البته در خصوص مشکلات ابتدا باید به دولت خسته نباشید گفت، در شروع بکار با دنیایی از نارسایی و بهم ریختگی در همۀ بخشها بویژه بی نظمی در بخش پولی و مالی و آشفتگی در اقتصاد کشور روبرو بود که هر روز تبعات آن در گوشه و کنار کشور بروز می کند. انسجام بخشی کار راحتی نبود.

در این شرایط سخت خود تحمیلی در اقتصاد و در منابع پولی و مالی و اجرای بد هدفمندی یارانه ها که کشور را در منگنۀ سختی قرار داده تحریم های غیر قانونی شرایط جنگ اقتصادی و جنگ نفت را تحمیل کرده رکود جهانی فولاد هم مزید بر علت درچرخه معدن تا فولاد خلل ایجاد کرده منابع دولت کاهش یافته. درهمین شرایط، خشکسالی های چند ساله منابع آب کشور را هم دچار چالش کرده و فشار بر زندگی مردم و دولت را مضاعف کرده. چالش هسته ای هم بخشی از توان و انرژی کشور را می گیرد و برای مردم هم دغدغه ایجاد می کند . سال پر پیچ و خمی را در پیش روی ما قرار داده که فقط با استراتژی «دولت ملت همدلی و همزبانی» از این تنگنا عبور می توان کرد. دولت، ملت را و ملت، دولت را درک خواهند کرد. انتظار می رود که جناح ها و رسانه ها هم متقابلا این وضعیت دولت و کشور را درک نمایند.

هزینه های بالا و درآمدهای کم و یا بیکاری تحت فشار است و چند سال در هدف گذاری و نام گذاری سالانه، تولید واشتغال محور می باشد یک عده جز تخریب چهره های نظام وخالی کردن پشتوانۀ سرمایه انسانی و ضربه به هویت ملی کشور و امضاء و طومار علیه این و آن و غر زدن مأموریتی برای خود قائل نیستند. در شرایط سخت و بحرانی، افراد تعهد و دلسوزی خود را نشان می دهند و اثر وجودی خود را در جهت حل مشکل بروز می دهند. تاریخ هرگز اثر وجودی شهدا و جانبازان را در دفع بلای جنگ تحمیلی فراموش نخواهد کرد بهمین دلیل هم هست که شهدا جاودانه می مانند این شرایط و این جنگ تحمیلی اقتصادی هم می گذرد تاریخ و آیندگان قضاوت خواهند کرد که چه کسانی مؤثر بوده اند و چه کسانی مشکل ساز.

عرض خدا قوت و خسته نباشید داریم خدمت تیم مذاکره کننده که مظلومانه و مقتدرانه در یک مبارزه دیپلماتیک نابرابر از منافع ملی کشور دفاع می نمایند. ملت ایران قدردان زحمات دستگاه دیپلماسی کشور و تیم هسته ای هستند و شرایط آنها را درک می نمایند. گر چه از طرف بعضی ها تندروی و جفا می شود ولی از مقام معظم رهبری سپاسگزاریم که همواره این تیم را مورد عنایت خود قرار داده اند. نتایج این مذاکرات هر چه بشود اول اینکه دولت و تیم مذاکره کننده زحمت خود را کشیده اند و دوم اینکه ما برادری خود را به دنیا ثابت کرده ایم و ما نشان داده ایم که اهل تعامل هستیم.

نکته دیگر اینکه بدهی و طلب متقابل شرکت ها اعم از خصوصی و دولتی میراث مانده از قبل در حال افزایش و انباشته شدنه است این بدهی شرکت ها به یکدیگر اقتصاد کشور را زمین گیرد کرده دولت باید فکری بکند. فشار این مشکل بی رحمانه ته خط به کارگران معادن و تولید کنندگان مواد اولیه وارد می شود.

مصرف کنندگان زغال سنگ از جمله ذوب آهن بدهی خود را به صنعت زغال نمی پردازند شرکت زغال سنگ کرمان به پیمانکاران استخراج بدهکار است. بیش از ۲۰ معدن و پیمانکار در منطقه زرند و کوهبنان بین ۳ تا ۴ ماه حقوق کارگران خود را در این شرایط سخت زندگی نپرداخته اند.

تسهیلاتی که برای ایمنی معادن وحفظ جان کارگران پیش بینی شده هنوز در پیچ و خم اداری بانکها مانده هیچ معدنکاری نتوانسته استفاده نماید.بدهی متروی دو کلانشهر و یک شرکت ریلی به واگن سازی زرند کارخانه را دچار مشکل کرده است در سنگ آهن هم عدم پرداخت بدهی و طلب شرکت ها به یکدیگر معادن سنگ آهن منطقه را دچار بحران کرده.

بحرانی تر از سنگ آهن بحران زغال سنگ در شهرستان های زرند، کوهبنان و راور می باشد . ۶ ـ ۵ معدن تعطیل شده کارگران آنها بیکار شده اند بنده از دولت قبل کتبی و شفاهی به وزرا و مسئولین منتقل کرده ام در یکی دو سال گذشته طی جلساتی با وزرای مربوطه هشدار داده ام در ۳ _ ۲ هفته گذشته به وزرای تعاون کار و رفاه اجتماعی، صنعت معدن و تجارت کشور و اطلاعات و به معاونین محترم رئیس جمهور با جدیت منتقل کرده ام که اگر به همین روال بگذرد باید شاهد نفس های آخر صنعت زغال کشور بود. مجبوریم بر روی معادن غنی زغال سنگ کارخانجات مان را با زغال وارداتی تغذیه نماییم و چند هزار کارگر در این معادن بیکار می شوند. بنده بعنوان کسی که از نزدیک شاهد هستم این حرف را می زنم مسئولین باید فکری بکنند.

در تمام دنیا بسته به ساختار زمین شناسی معادن، زغال سنگ در چرخۀ فولاد به نحوی حمایت می شود. دولت اولا باید مسئول مستقیم این صنعت را بین وزارتخانه های کار و صنایع مشخص کند. با این واگذاری های خصوصی هم صنعت زغال گرفتار شد و هم مسئول آن معلوم نیست چه دستگاهی است این مسئولیت بر دوش وزرای صنعت و کار می باشد که تکلیف را در دولت مشخص نمایند.

ثانیا در اسرع وقت زغال سنگ باید مورد حمایت قرار گیرد.

می توان در نرخ مالیاتی و حقوق دولتی معادن زغالسنگ مدتی تجدیدنظر شود. در چرخۀ فولاد در یک بند از زنجیره ها، یارانه زغال دیده شود. از محل سهم تولید در اجرای هدفمندی یارانه ها کمک شود. تسهیلات ارزان قیمت به معادن زغال سنگ اختصاص یابد.

تعرفه واردات زغال افزایش یابد و قمیت خرید زغال از معادن داخلی اصلاح شود قیمت زغال هنوز همان قیمت های گذشته است. همۀ این کارها شدنی و حتی بخشی از این اقدامات خیلی راحت مشکل زغال کشور را حل می کند این تصمیم اصولی باید گرفته شود.

البته تشکر می کنم از معاون محترم پارلمانی و ریاست جمهوری و وزرای صنعت معدن و تجارت، تعاون کار و رفاه اجتماعی که با حضور تمام شرکت ها و نهادهای درگیر زغال در جلسه ایی ۲ ساعته بحث شد چند جلسه بعد از آن ۱۵% افزایش قیمت زغال ابلاغ شده ولی اجرا نشده.

ذوب آهن اصفهان باید کارگران معادن زغال سنگ را درچرخۀ تولید فولاد خودی بداند و همانطور که دغدغه رفاه کارگران شرکت خود را دارد دغدغه حقوق کارگران معادن را هم داشته باشد.

کارخانجات کک سازی و تأسیسات دیگر اطراف شهر زرند باید در اسرع وقت نسبت به رفع بو و آلایندگی منطقه اقدام نمایند تذکرات شفاهی و کتبی هم به کارخانجات داده شده و هم به محیط زیست، اقداماتی در شف انجام دارند ولی باید تسریع شود نباید به بهانه تولید و اشتغالزایی آرامش مردم بهم بریزد. محیط زیست ضمن تعیین سهم هر واحد و تأسیسات و تذکر لازم به آنها، در خصوص میزان ضرر جانی و مالی هم به مردم اطلاع رسانی نماید تا آرامش مردم با شایعات و اظهارات غیر کارشناسی مختل نشود.

باز نشسته های فولاد و شرکت زغال سنگ دو سه سال است که دچار مشکل در تأخیر پرداخت حقوق شده اند اینهم از تبعات خصوصی سازی است که مسئولین وقت ذوب آهن اصفهان را به تأمین اجتماعی ولی شرکت زغال سنگ زیان ده را بابت رد دیون به صندوق فولاد واگذار کردند و به هشدارهای ما هم توجه نشد امروز هم صندوق فولاد و بازنشستگان گرفتار شده اند و هم شرکت زغال سنگ هر دو بر دیگری بار شده اند زندگی باز نشستگان که سالها در دل معادن به کار سخت و زیان آور مشغول بوده اند بسیار سخت شده است.

دولت باید مصوبه مجلس در پرداخت علی الحساب به صندوق را اجرا نماید و صندوق هم باید در اسرع وقت فکری برای گردش مالی خود بکند.

استانداری و ادارات کل استان کرمان باید تلاش نمایند که شرکت ها و کارخانجات استان حساب های بانکی خود را به شهرستان های محل فعالیت خود منتقل نمایند بیمه پرسنل خود را در محل انجام دهند مردم انتظار دارند این فعالیت های صنعتی و معدنی در عمران و آبادانی و گردش مالی منطقه هم مؤثر واقع شوند.

استان کرمان بهشت معادن کشور با اینهمه فعالیت های صنعتی و معدنی و باغات پسته ۵ / ۲ % از گردش مالی کشور را به خود اختصاص داده و در استان کرمان هم شهرستان زرند با اینهمه صنایع و معادن و باغات پسته ۴% از گردش مالی استان را مسئولین استانی و کشوری در راستای آمایشی سرزمین فکری بکنند.

در بحث آب همن باید بگویم بحران آب خیلی زود گریبان استان کرمان و بعضی از استان های کشور را گرفته است همین الان ۲۷ شهر در استان کرمان از کمبود ۲۵۰۰ لیتر بر ثانیه در وضعیت قرمز قرار دارند و نزدیک ۱۰۰۰ روستا هم با تانکر آبرسانی می شود و روستاهای دیری هم هستند مدیریت مصرف می شوند. شهر زرند با ۱۵۴ لیتر در ثانیه کمبود، گاهی آب از اعماق زمین مستقیم به شبکه توزیع منتقل می شود و وارد مخزن نمی شود. در کوتاه مدت و فی الحال در تابستان امسال جز صرفه جویی وکاهش مصرف راهی وجود ندارد که مردم فهیم استان و شهرستان های زرند و کوهبنان تلاش خود را خواهند نمود.

در میان مدت و بلند مدت باید ضمن راهکارهای مدیریت منابع و مصارف آب در منطقه از پرت و هدر روی آب در خطوط و شبکه های توزیع جلوگیری نمود. نسبت به توزیع عادلانه منابع آب کشور هم فکری کرد و همۀ اینها منابع مالی می خواهد که دولت و مجلس محترم باید ابتکار عمل بخرج دهند.

ربنا غفرلنا و لاخواننا الذین سبقونا بالایمان و لا تجعل فی قلوبنا

غلا للذین آمنوا ربنا انک رئوف رحیم

روابط عمومی دفتر نماینده زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :