آغاز طرح خاموشی چاه های آب کشاورزی در زرند

فرماندار شهرستان زرند گفت: برای تقویت سفره‌های آب زیر زمینی، طرح خاموشی چاه‌های اب کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری زرند نیوز ، علی صادق زاده فرماندار و رئیس شورای سازگاری با کم آبی شهرستان زرند گفت: برای تقویتسفره‌های آب زیر زمینی، طرح خاموشی چاه‌های اب کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

صادق زاده در رابطه با خاموشی چاه‌های کشاورزی گفت: در این مرحله خاموشی ۵۲۰ حلقه چاه کشاورزی شهرستان زرند از پنجم اذرماه جاری به مدت ۲۰ روز با قطع برق چاه‌های آب کشاورزی به مرحله اجرا گذاشته شده است.

او اظهار داشت: این طرح بر اساس مصوبه شورای سازگاری با کم آبی و با توجه به بحران کم آبی ناشی از خشکسالی‌های اخیر اجرا می‌شود.

صادق زاده با قدر دانی از همکاری کشاورزان سخت کوش زرندی در اجرای این طرح اوافزود: بنا به اعلام نظر کارشناسان طرح خاموشی چاه‌ها بهترین روش برای تقویت سفره‌های آب زیر زمینی محسوب میشود، چونکه برداشت‌های بی رویه و غیراصولی از منابع آب زیرزمینی در کنار خشکسالی‌های پی در پی، موجب افت شدید سطح آب زیر زمینی دشت زرند شده است.

فرماندار زرند گفت با خاموشی چاه‌های آب کشاورزی باعث صرفه جویی در ۱۰ میلیون مترمکعب آب شد.

فرماندار زرند ادامه داد: مدیریت مصرف آب کشاورزی در چند سال اخیر با اجرای طرح‌های آبیاری نوین و همچنین تغییر الگوی کشتو اجرای طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی و نصب سامانه کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

او با توجه به تداوم کم‌آبی، دردشت زرند بر تغییر الگوی کشت به محصولات کم آب و اجرای طرح‌های آبیاری نوین، مدیریت منابع آب تاکید کرد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :