موقوفات امامزاده بی بی حیات سنددار شد

رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان کرمان از صادر شدن سند مالکیت ثبتی برای شش موقوفه امامزاده فاطمه صغری (س) بخش بی بی حیات این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری زرند نیوز، حجت الاسلام محمد زواره‌ای رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان کرمان اظهار داشت: در راستای اقدامات اجرایی در روند صدور مجوز و اخذ سند مالکیت برای موقوفات و اماکن متبرکه زیر نظر این اداره با همکاری هیات امناء امامزاده فاطمه صغری (س) روستای بی بی حیات، سند مالکیت تک برگی برای شش موقوفه این امامزاده صادر شد.

او افزود: اسناد صادر شده مربوط به ساختمان خود بقعه و موقوفات امامزاده شامل: کاروانسرا، حسینیه، شش هکتار زمین به منظور توسعه طرح بقعه و ۳ دانگ از روستای چشمه گز می‌باشد.

حجت الاسلام زواره‌ای گفت: بیش از ۱۷۵ هزار متر مربع سند مالکیت موقوفه برای امامزاده صادر شده و طبق قانون مستاجران در املاک موقوفه باید نسبت به تنظیم سند اجاره تمکین نمایند.

بقعه متبرکه بی بی صغری (س) در شهرستان کرمان، بخش چترود، ۴۲ کیلومتری شمال شرق شهر چترود، دهستان کویرات، روستای بی بی حیات، بر فراز تپه‌ای مشرف بر روستا و کوه‌های اطراف با چشم اندازی زیبا واقع شده که مورد احترام و اعتقاد اهالی است.

از تاریخ بنای نخستین آن اطلاعی در دست نیست، اما به صورت خشت و گل با گنبدی مطبق بوده است در حدود یک قرن پیش ابراهیم خان حاکم خنامان آنجا را توسعه داده و بازسازی کرد.

وی همچنین بنای کنونی را پی کند ،پنجاه سال بعد سیدعندلیب استرآبادی قسمتی از مجموعه را اضافه کرد ونیزبیست سال بعد از او شخصی به نام طلائی صحن و سرایی ساخت و حسینیه‌ای نیز به بقعه اضافه کرد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :