فرماندار کوهبنان گفت: سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در زمینه راه‌اندازی صنایع جانبی در جوار معادن اقدام کنند.

زرند نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از کوهبنان، محمد‌رضا مهدلو صبح امروز در نشست با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی معادن اظهار داشت: کوهبنان به عنوان یکی از شهرستان‌های مطرح بخش معدن در شمالی‌ترین نقطه استان کرمان واقع شده و معادن مختلف‌‌ زغال‌سنگ‌، خاک‌ نسوز‌، سرب، روی‌، کرومیت و…‌ را در دل خود جای داده است‌.

وی ادامه داد‌: فعالیت معادن غنی زغال‌سنگ شهرستان کوهبنان از ابتدای دهه ۴۰ آغاز شده که زمینه را برای اشتغال افراد جویای کار از استان‌های کرمان‌، یز‌د، خراسان‌، تبریز‌، زنجان‌، تهران‌، کرج و…‌ رقم زده و تا‌کنون چند‌ مرحله از کارگران شاغل در معادن بازنشسته شده‌اند‌.

مهدلو بیان داشت‌: در حال حاضر نیز غنی‌ترین معادن زغال‌سنگ در شهرستان کوهبنان قرار دارند که توسط بخش خصوصی و دولتی اداره می‌شود و تقریبا‌ بیش از ۳ هزار نفر به صورت مستقیم ‌در معادن خصوصی و دولتی مشغول به کار هستند و تعداد زیادی نیز به صورت غیرمستقیم فعالیت دارند.

وی تأکید کرد: احداث صنایع جانبی در کنار معادن زغال‌سنگ در دست بررسی قرار گرفت و با پیگیری‌های صورت گرفته کارخانه زغال‌شویی در پایین دست معدن هشونی توسط بخش خصوصی احداث شد و زغال استخراج شده پس از فرآوری به کار‌خانه‌های کک و قطران زرند و یا کارخانه فولاد اصفهان منتقل می‌شود.

مهد‌لو با بیان اینکه تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا از خام فروشی مواد معدنی شهرستان جلوگیری شود‌، یاد‌آور شد: با توجه به ظرفیت بالای معادن زغال‌سنگ شهرستان کوهبنان به‌جاست که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در زمینه راه‌اندازی صنایع جانبی در جوار معادن اقدام کنند.

وی گفت‌: به همت بخش خصوصی به تازگی معدن هشونی غربی آغاز به کار کرده که با ذخیره بالای زغال‌سنگ زمینه اشتغال را برای تعدادی از جوانان جویای کار شهرستان رقم زده و به زودی با راه‌اندازی افق‌های جدید تعداد کارگران این معدن تا ۲۵۰ نفر می‌رسد.

فرماندار کوهبنان همچنین از فعالیت معدن سرب و روی مگساب خبر داد و افزود‌: این معدن توسط بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده و با رایزنی‌های به عمل آمده به زودی کارخانه فر‌آوری در شهرک صنعتی احداث می‌شود.

وی ادامه داد‌: معادن خاک نسوز شهرستان نیز فعالیت خود را از سال‌ها گذشته آغاز کرده و با داشتن ذخیره فراوان می‌تواند زمینه ‌اشتغال تعداد زیادی از جوانان را فراهم کند که حضور بخش خصوصی برای فعال کردن این مهم نیز ضروری به نظر می‌رسد‌.

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :