زرند نیوز به نقل از خبر گزاری جمهوری اسلامی ایران / حجت الاسلام عباس اسلامی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جلسه روز شنبه کمیسیون کارگری در محل استانداری کرمان افزود: مصوباتی در این جلسه صورت گرفت که می بایست به صورت فوری انجام شود.

81656579-6537742

وی گفت: از مصوبات دیگر این است که به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ۱۰ روز فرصت داده شد تا گزارشی جامع از معدن ذغالسنگ شرکت معدنجو با این محتوا که وضعیت فعلی معدن چگونه است و آیا ادامه کار برای این معدن امکان پذیر می باشد تهیه کند تا بتوان در تصمیمات بعدی از آن استفاده کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان هم به خبرنگار ایرنا گفت: از اسفندماه سال گذشته به علت اقتصادی نبودن و علت های مختلف دیگر که مسوولان شرکت معدنجو عنوان کرده اند، این شرکت تعطیل شده است.

رضا اسماعیلی پور افزود: به غیر از یک دوره تعطیلی در گذشته، تعداد ۴۶۰ نفر از کارگران شرکت معدنجو در اسفند سال گذشته به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مراجعه و در مدت ۳۰ روز زمانی که در اختیار آنان قرار گرفت فرم هایی را به عنوان درخواست بیمه بیکاری تکمیل کردند.

وی با بیان اینکه بیمه بیکاری روند طولانی دارد اظهار کرد: فرم های درخواست بیمه بیکاری به تامین اجتماعی فرستاده شده است تا بعد از بررسی پاسخ داده شوند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان هم گفت: با توجه به اینکه روش های استخراج ذغالسنگ موجود در معادن استان کرمان به علت های گوناگون به صورت سنتی انجام می شود در نتیجه قیمت تمام شده به مراتب بالا رفته است.

مهدی حسینی نژاد تک خریدار بودن ذغالسنگ را عامل دیگر در بروز مشکلات فعلی دانست و افزود: درحال حاضر شرکت ذوب آهن اصفهان خریدار ذغالسنگ این شرکت می باشد که با افزایش اعمال شده قیمت سالیانه موافقت نکرده است.

وی بیان کرد: این دو مورد، معادن ذغال سنگ استان کرمان را دچار مشکل کرده است.

وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت این موضوع را پیگیری می کند گفت: اسفندماه سال گذشته با حضور وزیر صنعت جلسه ای با فعالان عرصه معادن ذغالسنگ استان کرمان برگزار شد که حاصل آن چند مصوبه بود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان پرداخت جرایم دیرکرد را یکی از این مصوبات ذکر کرد و افزود: این مصوبات در حال پیگیری است.

وی بیان کرد: معدن شرکت معدنجو اواخر سال گذشته تعطیل شد و قرار بر این بود که کارگران بیمه بیکاری دریافت کنند و تا جایی که اطلاع دارم در پرداخت هایی که می بایست از سوی تامین اجتماعی انجام شود تاخیری صورت گرفته است.

حسینی نژاد اضافه کرد: ظاهرا مبلغی را هم شرکت معدنجو می بایست برای بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت کند که در این موضوع هم اقدامی از سوی شرکت انجام نشده است.

نبود نقدینگی، فقدان برابری قیمت ذغال با هزینه تولید ذغال سنگ و افزایش قیمت چوب از مهمترین مشکلات معادن است که بسیاری از مسوولان و فعالان این بخش بر آن اتفاق نظر دارند.

جمعی از کارگران شرکت معدنجو روز سه شنبه ۲۶ خرداد امسال نسبت به تعطیلی معدن این شرکت و بیکاری خود معترض شدند که این تجمع با تدبیر مسوولان شهرستان و استان در آن روز پایان یافت.

خواسته اصلی کارگران راه اندازی دوباره معدن بود اما به گفته مسوولان شرکت معدنجو با توجه به سیر نزولی قیمت ذغال سنگ، نبود سود دهی، لزوم به روز شدن تکنولوژی معدن و عوامل دیگر این شرکت قادر به ادامه فعالیت در سال جاری نبوده است.

شمال استان کرمان شامل شهرستان های زرند، کوهبنان و راور از قطب های تولید ذغالسنگ و سنگ آهن در استان و کشور است.

منبع : www.irna.ir

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :