زرند نیوز / مجتبی مولایی عضو هیئت علمی گروه تربیت بدمی دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی زرند دومین کتاب خود را نیز با عنوان ” مبانی بیوشیمی به زبان ساده ” را روانه بازار کتاب کرد تا در دسترس دانشجویان رشته تربیت بدنی و سایر علاقمندان قرار گیرد.

IMG_0034 (410 x 600)

مولایی در مقدمه این کتاب آورده است : بیو شیمی علمی است که درباره ترکیبات واکنشهای شیمیایی در موجودات زنده بحث می کند. بیوشیمی، زیست شیمی ازجمله علمی است که همواره به نوآوریهای تازه دست می یابد. پیشرفت های اخیر در زمینه این علم به قدری سریع و چشم گیر بوده که دانسته های گذشته ما در برابر آن حقیر می نماید. این علم را می توان به صورت علم را می توان به صورت علم مربوط به اساس شیمیایی حیات تعریف نمود.

وی در کتاب خود به حوزه فیزیولوژی اشاره کرده و معتقد است: فیزیولوژی به عنوان علم مطالعه عملکرد بدن یک همپوشانی تقریبا کامل با بیوشیمی دارد.داروسازی و داروشناسی در عمق دانش بیوشیمی قرار دارد . به خصوص اکثر داروها در طی واکنشهای شیمیایی آنزیمی متابولیزه می گردند.

بیوشیمی با ساختار و عملکرد سلولی مثل پروتئین ها، کربوهیدرات ها، لپیدها، اسیدهای نوکلئیک و انواع دیگر زیست مولکولها سروکار دارد. هدف زیست شناسی شیمیایی پاسخ دادن به سوالهایی است که از زیست شیمی ناشی میشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زرند طی گفتگویی اعلام کرد: دانش بیوشیمی که در آن از روش های شیمیدانان برای درک و شناخت فرآیندهای فناوری زیستی که درون موجودات زنده استفاده می شود اهمیت فراوانی دارد. تمام گیاهان و جانوران از ترکیبات شیمیایی ساخته شده اند و وظیفه بیوشیمیست ها آن است که ساختمان این مواد و نقش آنها را درحیات موجودات زنده بررسی و شناسایی کنند.

لازم به ذکر است وی سومین اثر علمی خود را نیز چاپ و در مرحله ارائه به بازار دارد.

تهیه و تنظیم خبر: مسعود لشکری

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :