زرند نیوز / حسن لطفعلی پور سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان زرند با بیان اینکه بیماری انفلوانزای طیور یکی از بیماری های  ویروسی خطرناک مشترک بین انسان و پرندگان می باشد گفت:عفونتهای تنفسی شدید و حاد ،کاهش تولید،  افت تولید تخم مرغ و تلفات بالا ازعلائم اصلی این بیماری می باشد .

وی به تشکیل ستاد پیشگیری آنفلوانزای فوق حاد در شهرستان زرند متشکل از فرمانداری، ادارات، مرکز بهداشت، محیط زیست ، جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی اشاره نمود و  گفت: امیدواریم با تعامل و همکاری و انجام اقدامات کنترلی شاهد هیچگونه مورد بیماری در شهرستان نباشیم.

لطفعلی پور ضمن اشاره به اینکه بیماری انفلوانزای طیور سبب بروز خسارات اقتصادی فراوان به صنعت طیور و ابتلا انسان به این بیماری می شود گفت: این بیماری از طریق فضولات پرندگان و سایر ترشحات آنها ، تماس با طیور آلوده ، پراکنده شدن کود  مرغداری های آلوده به اطراف، امحاء غیر بهداشتی لاشه های آلوده، کفش ، لباس ، آب ، دان ، مدفوع و بستر آلوده منتقل می شود.

وی در پایان ضمن توصیه به شهروندان عزیز در خصوص خودداری از خرید طیور زنده و خودداری از تماس مستقیم با پرندگان اهلی و وحشی گفت: همشهریان عزیز در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیر عادی در پرندگان موضوع را به شبکه دامپزشکی شهرستان زرند اطلاع دهند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :