نقش مهم رسانه در انعکاس مطالبات مردمی

نشست هماهنگی همایش گرامیداشت قربانیان سوانح ترافیکی شهرستان زرند با اصحاب رسانه

علی بهاالدینی کارشناس دبیرخانه جامعه ایمن بیان کرد: همایش گرامیداشت قربانیان ترافیکی شهرستان زرند با حضور مسئولین و خانواده های این قربانیان پنج شنبه ۲۲ آذر ماه سالن سینما آزادی برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد با وجود زحمات و کارهای بزرگ و تاثیرگذاری که مسئولین در حوزه ایمنی انجام داده اند از جمله (روشنایی بعضی بلوارهای سطح شهر،آسفالت معابر،اصلاح پارک های بازی کودکان و جایگزینی وسایل بازی ایمن در این مکان و …) اما باز هم با مشکلات زیادی مواجه هستیم .

کارشناس دبیرخانه جامعه ایمن تصریح کرد؛ لازمه کاهش سوانح رانندگی اقدامات مسئولین و ارتقا سطح فرهنگ عمومی جامعه است.

وی با بیان اینکه در هفته آینده همایش گرامیداشت قربانیان ترافیکی شهرستان زرند برگزار می گردد، هدف از برگزاری این همایش را ایجاد درک خطرعمومی و تغییر نگرش و دید در رابطه با حوادث ترافیکی در آحاد مردم عنوان کرد.

وی افزود: به ازای هر فوتی در تصادفات رانندگی مبلغ ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و هر مصدوم ۲۵۰میلیون تومان به کشور خسارت وارد می شود.

وی ضمن اعلام آمار دقیق از جان باختگان و مصدومین سوانح رانندگی بیان کرد از سال  ۱۳۸۴تا ۱۳۹۶ شاهد کشته شدن ۶۰۴ نفر از همشهریانمان در تصادفات رانندگی بوده ایم، با بررسی های انجام شده مشخص شد ۷۰ درصد این افراد زیر ۳۵ سال سن داشته اند. از ابتدای سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ تعداد مصدومین تصادفات رانندگی ۱۴ هزار و ۴۲۳ نفر بوده است که به بیمارستان های سطح شهر زرند منتقل شده اند.از این آمارها ۱۰هزار و ۲۹۰ نفر موتور سوار ، ۳ هزار و ۴۵۰ نفر خودرو سوار و ۷۰۳ نفر هم عابر پیاده بوده اند. وی علل این حوادث را نوع  و فرهنگ رانندگی افراد (رانندگان فاقد گواهینامه) سرعت و سبقت غیرمجاز،عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راکبین موتور سیکلت، عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله عدم رعایت حق تقدم ، عبور از خط ممتد،پارک دوبله، عبور از چراغ قرمز  و نقص فنی وسایل نقلیه برشمارد.

بهاالدینی یکی از راه های کاهش سوانح رانندگی را وجود دوربین های مدار بسته و گرفتن خلافی ها و ارسال پیامک به افراد در کوتاه ترین زمان دانست .

وی خاطر نشان کرد هفته گرامیداشت قربانیان ترافیک از ۱۷ آذرماه آغاز و تا ۲۳ آذر ماه ادامه دارد. در همین راستا چهارشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۷ به احترام ۶۰۴ قربانی سوانح رانندگی شهرستان زرند رژه موتورسواران ۹ صبح در سطح شهر برگزار می شود، ضمن اینکه از تمامی رانندگان خواسته خواهد شد تا برای تلنگر و ایجاد حساسیت عمومی از ساعت۱۲-۱۰ صبح با چراغ روشن حرکت کنند. شبرنگ برای تشخیص بهتر موتور سواران در شب توسط پلیس راهور و اداره راهدار حمل و نقل نصب خواهد شد.

بهاالدینی ضمن اعلام فعالیت های جامعه ایمن ازجمله برگزاری کلاس های آموزشی در ۲۲مسجد شهرستان با حضور کارشناسان پلیس راهور یا افرادی از جامعه ایمن ، توزیع جزواتی با این مضمون بین دانش آموزان اشاره کرد و همچنین افزود که در همایش سال گذشته در سالروز حادثه پلاسکو شهرستان زرند به عنوان اولین شهرستان در کشور بود که به شبکه جامعه ایمن بپوست و در سال آینده به عنوان سی و پنجمین شهر در جهان ثبت خواهد شد.

وی در پایان بیان داشت رسانه نقش مهمی در مطالبه گری بحق مردم از مسئولین ایفا می کند و از اهالی رسانه خواست ، در این امر مهم زبان مردم باشند و همچنین در بالا بردن فرهنگ رانندگی بین آحاد مردم بکوشند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :