آغاز طرح واکسیناسیون بروسلوز در دامهای سبک شهرستان زرند
حسن لطفعلی پور سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان زرند با اشاره به اینکه واکسیناسیون و رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه ای یکی از روشهای مبارزه با بیماریهای دامی و مشترک انسان و دام می باشد گفت: طرح واکسیناسیون رایگان بیماری بروسلوز دامهای سبک در قالب اکیپ های بخش دولتی و خصوصی در اردیبهشت ماه سال جاری در سطح شهرستان زرند آغاز می شود.
وی افزود: در این طرح بیش از۲۸ هزار راس گوسفند و بز و ۲۱ هزار راس بره و بزغاله علیه بیماری تب مالت واکسینه می شوند .
لطفعلی پور با بیان اینکه این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام ، کاهش تولید شیر و از دست رفتن ارزش اقتصادی دام در صنعت دامپروری از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: بیماری تب مالت درمان اختصاصی ندارد و تنها راه مبارزه با آن پیشگیری ازطریق واکسیناسیون می باشد.
وی با اشاره به اینکه بیماری تب مالت یکی از مهمترین بیماری های قابل انتقال به انسان میباشد گفت: شهروندان عزیز بایستی از شیر و محصولات لبنی پاستوریزه استفاده کنند.
سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان زرنددر پایان با اشاره به اینکه یکی از راههای انتقال بیماری تب مالت به واحد های دامداری بطور عمده از طریق خرید دامهای جدید صورت می گیرد گفت: به دامداران عزیز توصیه می شود از خرید دامهای فاقد سابقه بهداشتی که واکسینه نشده اند خودداری کنند و با اکیپهای واکسیناسیون همکاری مناسب را داشته باشند تا این امر به نحو مطلوب صورت گیرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :