بیماری لمپی اسکین خسارات اقتصادی فراوانی به صنعت دامپروری وارد می کند

حسن لطفعلی پور سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان زرند در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی لمپی اسکین گفت: لمپی اسکین یک ویروسی است و بصورت ضایعات پوستی به شکل برجستگیهای دانه مانند است که ممکن است تمامی بدن را بپوشاند بروز می کند.

وی با اشاره به اینکه این بیماری بیشتر در فصول افزایش جمعیت حشرات علی الخصوص تابستان و پاییز بروز می کند گفت: واکسیناسیون به موقع دام، سمپاشی دام و جایگاههای دام در سطح دامداریهای شهرستان نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از بروز این بیماری دارد.

دکتر سمانه مشایخی کارشناس مبارزه و بررسی با بیماریهای دامی شهرستان زرند  در ادامه با بیان اینکه این بیماری خسارت های جبران ناپذیر به دام و صنعت دامپروری ایجاد می کند گفت: کاهش تولید شیر و گوشت ، سقط جنین ، کاهش باروری از مهمترین عوارض اقتصادی این بیماری می باشند.

وی با اشاره به اینکه دام های سنگین در هر سنی می توانند به این بیماری آلوده به ویروس شوند تصریح نمود: دامهایی که بصورت سالانه واکسینه می شوند با احتمال کمتری به این بیماری مبتلا می شوند .

دکتر سمانه مشایخی با بیان اینکه بیماری لمپی اسکین ازطریق بزاق وشیر گاوهای آلوده به سایر دامها منتقل می شوند گفت: حشرات گزنده بویژه پشه ها در انتقال و گسترش بیماری نقش به سزایی دارند.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری درمان اختصاصی ندارد گفت: درمان غیراختصاصی شامل آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونتهای ثانویه ، داروهای ضد التهاب و داروهای تقویتی است.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان زرند در پایان از دامداران عزیز درخواست نمود تا در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری در دامهای خود مراتب را با شبکه دامپزشکی زرند اطلاع دهند و ازهرگونه نقل و انتقال دام بدون مجوز دامپزشکی خودداری کنند.

 

خبرنگار: عباسی

این خبر را به اشتراک بگذارید :