حسن لطفعلی پور سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان زرند با اشاره به اینکه حمل غیر مجاز دام سبب انتشار بیماریهای واگیر دامی و بیماریهای مشترک انسان و دام و تهدید امنیت بهداشت عمومی می شود گفت: این شبکه با متخلفین حمل غیر مجاز دام برخورد قانونی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه این شبکه با هماهنگی دادستان محترم و طرح این موضوع در کمیسیون قاچاق کالا و ارز شهرستان شعبه ای در دادگستری شهرستان به این امر اختصاص داده شده است گفت: در سال ۹۳ ، ۶ راس گاو ، ۱۱۶ راس گوسفند و بز و ۱۰ نفر شتر که بصورت غیر مجاز حمل گردیده بود کشف و متخلفین به مراجع قضایی معرفی شدند.

لطفعلی پور در ادامه با تاکید بر اینکه حمل و نقل غیر مجاز دام سلامت دامها را تهدید می کند گفت: از آن جایی که بسیاری از بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک با حمل و نقل غیر مجاز دام و فرآورده‌های دامی زنده و طیور از منطقه‌ای به منطقه دیگر انتقال می‌یابند و سبب گسترش بیماری‌ و ایجاد خسارت مالی و جانی بسیار می‌شوند، اما توجه به حمل و نقل بهداشتی با نظارت دامپزشکی الزامی است.

وی در ادامه تصریح نمود: صدور هر نوع دام و فرآورده‌های خام دامی به خارج از شهرستان مستلزم اخذ مجوز و گواهی حمل بهداشتی دامپزشکی است.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان زرند در پایان به دامداران توصیه نمود : ازخرید دام از افراد سودجو، حمل و نقل دام فاقد مجوز بهداشتی – قرنطینه ای خودداری کنند و در صورت مشاهده موارد غیر مجاز مراتب را به شبکه دامپزشکی شهرستان زرند اطلاع دهند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :