همایش آموزش مداحی و شعر آئینی با حضور جمع کثیری از مداحان و ذاکرین اهل بیت علیهم السلام به همت اداره تبلیغات اسلامی در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرند برگزار گردید .

حجت الاسلام سلطانی رئیس اداره تبلیغات اسلامی زرند ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر سپاه اسلام وتقدیر و تشکر از حضورمخلصانه جمعی از اساتید، پیشکسوتان ونخبگان عرصه شعر و مداحی در این جلسه معنوی ضرورت انسجام وساماندهی جامعه مداحان به عنوان یکی از اقشار مهم و تأثیر گذار بر روی اعتقادات وفرهنگ عمومی جامعه ولزوم تبلیغ و ترویج هرچه بیشتر معنویت وانوارطیبه اسلام ناب محمدی (ص) و گسترش فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام)در لایه های مختلف مردم شریف ایران اسلامی،را گامی مهم در جهت پویایی فرهنگ عاشورائی دانست .

وی با تاکید براینکه مداحان اهل بیت سرمایه عظیمی در دست دارند که باید در حفظ آن کوشا باشند خواستاراستمرار برگزاری اینگونه جلسات درجهت حفظ ادبیات دینی و مذهبی و مقابله با تهاجم فرهنگی استکبارجهانی غرب شد.

در ادامه استاد حاج محمد صمیمی از زاکرین و مداحان اهل بیت (ع) طی سخنانی پیرامون عظمت و جایگاه مداحی و ذاکری اهل بیت علیهم السلام وادبیات شعر آینی به ایراد سخن پرداخت . وی تصریح کرد ادبیات دینی زیرمجموعه‌ی ادبیات آیینی است اما چون مصطلح شده به معنی ادبیات دینی و به‌عنوان ادبیات اسلامی در فرهنگ ما مرسوم است واین ادبیات به شکل طبیعی در فرهنگ ما انگار بصورت شعر ازعظمت و اهمیت بیشتری برخوردار هستند. ارائه این عظمت و جایگاه در قالبهای خاص و منطبق بر نغماتی دلنشین همیشه مورد توجه بوده و خواهد بود.

این ذاکر اهل بیت افزود : مدّاحان اهل بیت، که با ذکر مصیبت و ذکر فضایل خاندان وحی، مجالس حسینی را گرم و اشک عاشقانه ی شیعیان دلسوخته را جاری می سازند، از عوامل مهم بقا فرهنگ عاشورایند واین امرباعث شده طی چندین سال گذشته علاقه وافری در نسل جوان برای حضور در مجالس مذهبی بوجود آورد که جای بسی شکر و سپاس از خداوند متعال دارد وی تاکید کرد:چون مداح اهل بیت علیهم السّلام با معنویت سروکار دارد ولذا مداحی و ذاکری اهل بیت علیهم السلام باید معامله یک کار عمیق عرفانی و معنوی در راه سیر و سلوک و رسیدن به رضایت خداوند و اهل بیت اطهار علیهم السلام بشود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :