بعد از برگزاری آزمون فولاد زرند ایرانیان که نواقصی را داشت یکی از همشهریان زرندی که از رویه برگزاری آزمون گلایه هایی داشت طی نوشته ای این گلایه را جهت انتشار برای ما ارسال کردند . متن این نوشته در ادامه آورده شده است.


بومی گزینی یا تضییع حقوق دینی ، قانونی وشهروندی؟!!!

اخبار زرند :  متاسفانه پس از گذشت ۳۷  سال از عمر پر خیر و برکت انقلاب  اسلامی همچنان شاهد بی قانونی ها و اعمال سلیقه در استخدام و گزینش افراد در شهرمان هستیم.

مجددا شاهد بودیم که  در آزمون گذشته کارخانه فولاد برای برخی داوطلبان به جرم اینکه بومی نیستند کارت ورود به جلسه صادر نشد حال اینکه برخی از این افراد ، پدران و چه بسا پدربزرگ هاشان کارمند و بازنشسته شرکت هایی مثل ذغالسنگ کرمان بوده اند!!! یا اینکه خودشان سالها در زرند تحصیل کرده اند و فقط محل تولد آنها شهری غیر از زرند است!!! یا اینکه طبق قانون و شرع اسلام در زرند ازدواج کرده اند!!! و…

با توجه به اینکه ما همه مسلمان و ایرانی هستیم و زیر پرچم پر اقتدار جمهوری اسلامی در حال زندگی هستیم خواستیم چند نکته ای را در باب بومی گرایی به مسئولین محترم شهر یادآوری کنیم:

مغایرت بومی گرایی  با آموزه های اسلامی و قرآنی

در آیه ۵۹ سوره نساء داریم : «یا ایهاالذین آمنوا اطیعوالله و اطیعوالرسول و اولی المر منکم» : ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا و رسول او و اولوالامر خویش فرمان برید.
حال در ماجرای سلمان فارسی شاید شنیده باشید که پیامبر در پاسخ به اندیشه های دوران جاهلیت اعراب که سلمان را فارس می خواندند فرمودند :« السلمان منا اهل البیت». و نگویید سلمان فارسی و بگویید سلمان محمدی .
پس در این روایت به صراحت می توان فهمید که به تبعیت از پیامبر که امر قرآن است :

بومی بودن ربطی به محل تولد ندارد بلکه به آن سرزمینی است که در آن زندگی می کنید .

مغایرت  با قانون اساسی کشور و حقوق قانونی افراد

  • اصل ۲۸ قانون اساسی در مورد انتخاب شغل متناسب با خواسته افراد است که انتخاب شغل را حق طبیعی افراد دانسته و اجازه داده هر کس با توجه به خلاقیت، توان، تخصص و استعداد خودش، شغلی را که متناسب با ارزش های جامعه است، انتخاب کند البته در صورتی که مغایر ارزش های اسلامی نباشد.
  • برای انتخاب محل شغل هم به افراد و شهروندان آزادی داده شده است. در بسیاری از قوانین کشورهای دنیا نیز این اصل مورد تاکید قرار گرفته است.
  • حق انتخاب سکونتگاه و شغل در قانون اساسی جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است ،

بنابراین از لحاظ قانونی ما مجوزی برای اعمال بومی گزینی نداریم. البته معیارهایی برای کسب تخصص و شغل ( مثل سن و جنسیت) در قانون مورد اشاره قرار گرفته است ، اما بحثی به عنوان جغرافیای محدود فرد یا قوم گرایی یا این گونه گزینش های خاص در قوانین مان نمی بینیم.

مغایرت قوانینی که در شهرمان اجرا می شود با بخشنامه ها و قوانین دولتی

ماده یک دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه‌های اجرایی (بخشنامه شماره ۹۷۵۷/۹۳/۲۰۰ مورخ ۱۹/۷/۱۳۹۳   معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور)

– داوطلب بومی: افرادی که حداقل دارای یکی از ویژگی‌های زیر باشند، داوطلب بومی تلقی می‌گردند:
الف- شهرستان یا استان محل تولد داوطلب یا همسر وی با شهرستان یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام یکی باشد.

ب- همسر و فرزندان کارمندان رسمی و پیمانی دولت و یا نیروهای مسلح (اعم از شاغل و یا بازنشسته) که شهرستان یا استان محل خدمت فعلی یا بازنشستگی آنان با شهرستان یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام آنان یکی باشد.

ج- داوطلب حداقل چهار (۴) سال از سنوات تحصیلی (ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و یا دانشگاه) را به صورت متوالی یا متناوب در شهرستان و یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام طی کرده باشد.

د- داوطلب یا پدر، مادر و یا همسر وی، حداقل چهار (۴) سال سابقه پرداخت حق بیمه در شهرستان و یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام را داشته باشند (پرداخت حق بیمه به مدت تعیین‌شده صرفاً توسط یکی از موارد مذکور قابل احتساب است.)

تبصره- مبنای استان و شهرستان برای تعیین بومی بودن، تقسیمات کشوری در زمان ثبت‌نام می‌باشد.

امیدواریم مسئولین محترم با در نظر گرفتن این چند نکته دیگر بر طبل بومی گرایی نکوبند و همه شهروندان ایرانی تابع جمهوری اسلامی ایران و پیرو ولایت مطلقه فقیه از دید آنها یکسان و برابر در نظر گرفته شوند و یا اینکه حداقل قوانین دولتی مطابق با بخشنامه های ابلاغی دولت محترم را رعایت فرمایند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :