جشنواره پسته «ممتاز زرندی» با چاشنی اجرای موفق طرح «امنیت»

امسال برای اولین بار، طرح پیشگیری از سرقت در دستور کار دادستانی شهرستان زرند قرار گرفت و با اجرای موفق این طرح با همکاری و هم‌افزایی مسئولان مردم در باغات پسته، آمار سرقت به صفر رسید.

به گزارش پایگاه خبری زرند نیوز، دومین جشنواره پسته ممتاز شهرستان زرند با حضور مسوولان اجرایی و قضایی استان و پسته‌کاران شهرستان زرند در تالار قصر این شهرستان برگزار شد.

محمد اسلامی رئیس اداره میراث فرهنگی زرند و دبیر دومین جشنواره پسته در حاشیه آغاز به کار این جشنواره گفت: جشنواره پسته زرندی با هدف معرفی پسته مرغوب این شهرستان و همچنین افزایش سطح علمی باغداران منطقه برگزار می‌شود.

وی بیان داشت: شکرگزاری از نعمت پسته، تقویت سرمایه‌گذاری، معرفی پسته، ایجاد کارگاه‌های آموزشی برای باغداران و کشاورزان، ترویج آبیاری نوین و اصلاح الگوی کشت و ترویج گردشگری از مهم‌ترین اهداف این جشنواره است.

زرند به قطب فولاد استان تبدیل می‌شود

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان هم گفت: دو اتفاق خوب حوزه صنعت و تجارت در استان روی داد که امسال بالای ۴۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شد و اخیرا شاهد  افتتاح‌هایی بودیم.

مهدی حسینی‌نژاد با بیان اینکه بالای ۲۸ درصد از این سرمایه‌گذاری‌ها در شهرستان زرند بوده است و به‌زودی شهرستان زرند به قطب فولاد استان تبدیل می‌شود، عنوان کرد: استان کرمان استان صادراتی است و بالای ۲.۲ میلیارد ریال صادرات استان بوده و در بدترین شرایط فعل خواستن را مردم ما انجام دادند.

عباس سیف‌الدینی دبیر خانه کشاورز هم  پسته ممتاز زرندی را پرمغزترین پسته دانست و افزود: پسته ممتاز در هر هکتار ۱۲ تا ۱۳ تن محصول می‌دهد.

وی بیان کرد: مسئولان باید به دغدغه کشاورزان بیش از پیش توجه جدی داشته باشند، کشاورزان زرندی ۲۰ هزار تن پسته تولید کردند و آنطور که صنعت شهرستان ما رونق پیدا کرده ولی صنعت پسته ما رونق چندانی پیدا نکرده است.

سیف‌الدینی تصریح کرد: پسته تولیدی به‌صورت فله‌ای صادر می‌شود که با حمایت مسئولان می‌توان  کارگاه‌های مختلف بسته‌بندی پسته راه‌اندازی و باعث رونق کسب و کار کشاورزان شود .

ارزش محصول تولیدی پسته در استان ۱۲ هزار میلیارد تومان است

عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان اظهار داشت: در استان کرمان قریب  به ۶۰۰ هزار نفر بحث تولید پسته فعالیت دارند و در هر هکتار سه نفر اشتغال داشتیم.

وی با بیان اینکه باغداران در بحث تغذیه با استفاده از مهندسین کشاورزی می‌توانند موفق‌تر باشند و بهره‌وری افزایش یابد، افزود: ارزش محصول تولیدی پسته در استان ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

سعیدی با اشاره به کم‌آبی منطقه ادامه داد: برای بحث بهره‌وری و جایگزینی باغات پسته بحث کشت گلخانه‌ها باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد و امروز تسهیلات لازم برای بهره‌وری به سمت توسعه گلخانه‌ها و ‌کشت انواع محصولات کم‌آب فراهم است.

در پرتو هم‌افزایی سرقت از باغات پسته زرند به صفر رسیده است

سیدمهدی قویدل دادستان عمومی و انقلاب شهرستان زرند هم به اجرای طرح امنیت پسته پرداخت و گفت: طرح پیشگیری از سرقت برای جلوگیری از افزایش سرقت در شهر زرند در دستور کار قرار گرفت و اولویت اول کاهش سرقت بود.

وی با بیان اینکه از مهمترین دلایلی که توانستیم طرح را به پایان برسانیم همکاری مسئولان و مشارکت و همیاری مردم بود، ادامه داد: با نصب دوربین‌های مداربسته در روستاها و با کمک اصحاب رسانه همکاری خوبی داشتیم و توانستیم در این طرح و پیشگیری از سرقت موفق باشیم .

قویدل گفت: در این راستا جلسات متعددی با ضابطین خاص و عام و رضویون بسیج در نقاط مختلف شهرستان برگزار کردیم  و شهرستان زرند به ۶ منطقه تقسیم شد، ۱۰ کارگروه ویژه تشکیل داده شد  نگهبانان باغات پسته ساماندهی شدند و آمار سرقت به صفر رسیده است.

حجت‌الاسلام محمود محمدی رئیس دادگستری شهرستان زرند اظهار داشت: در شهرستان زرند با همفکری و همکاری و هم‌افزایی مسئولان شاهد این بودیم که برای اولین بار دغدغه مهم کشاورزان زرند مرتفع شد در پرتو این هم‌افزایی سرقت از باغات پسته زرند به صفر رسیده است و این به‌واسطه تعامل و همدلی همه عزیزان صورت گرفته است و باید در بقیه جرائم نیز این کار سرایت پیدا کند .

وی  بیان کرد: در این تحریم‌ها در کنار همدیگر بتوانیم به رونق اقتصادی کمک کنیم تا بتوانیم بازهم از گردنه‌های سخت اقتصادی عبور کنیم و مشت محکمی به دهان آمریکا و ابرقدرت‌ها بزنیم .

علی صادق‌زاده فرماندار زرند گفت: محصول استراتژیک و مهمی که بیش از ۳۷ هزار هکتار زیر کشت پسته مرغوب و بهترین پسته جهان کشت می‌شود، بهترین محصول غذایی است و امیدواریم با برگزاری این چنین جشنواره‌هایی بتوانیم این محصول ارزشمند را به جهان معرفی کنیم.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :