از قضات برجسته کرمان در صدور آراء مجازات های جایگزین حبس و عقود بانکی تجلیل شد
به گزارش خبرگزاری زرند نیوز، صبح امروز در آئین اختتامیه جشنواره رای و با حضور دکتر رنجبر، معاون نظارت و ارزشیابی دادسرای عالی انتظامی قضات کشور، رییس کل دادگستری استان کرمان و جمعی از حقوقدانان استان از قضات برجسته در صدور آراء مجازات های جایگزین حبس و عقود بانکی تجلیل شد.
یدالله موحد، در این مراسم با اشاره به اینکه صدور آراء جایگزین مجازات حبس یکی از بحث های محوری این جشنواره بوده است ، افزود : در جشنواره امسال ۹۰ رای به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این آراء ۳ رای که واجد شرایط هیات داوران بوده است انتخاب شد.
این مقام ارشد قضایی در استان اظهار داشت : جشنواره رای۳ سال است که به همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان و مشارکت همکاران قضایی در استان کرمان با هدف فرهنگ سازی و توجه به دستاورد مهم قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ برگزار می شود.
موحد با بیان این مطلب که مجازات های جایگزین حبس بحث مهمی است از ابتدای قانونگذاری در کشور در حوزه نظام و عدالت کشوری مطرح بوده ،اظهار داشت : اما در قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ بحث مجازات های جایگزین حبس با رویکرد خدمات عام المنفعه در حوزه های بهداشت ، سلامت ، کشاورزی ،حرفه آموزی ، خدمات ، آموزش و فرهنگ است که در آیین نامه اجرایی ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است.
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت : این گونه مجازات ها ابتکار جدیدی است که مورد استقبال جامعه قرار گرفته است اما نیازمند فرهنگ سازی بیشتر در بدنه جامعه و ذهن همکاران قضایی می باشد تا نگاه جدیدی شکل بگیرد و شاهدکاهش جمعیت کیفری باشیم.
این مقام ارشد قضایی در استان در ادامه به برگزاری همایش عقود بانکی ازماهیت تا عمل که در کرمان برگزار شد اشاره کرد و افزود : با توجه به اینکه عقود و قراردادهای بانکی امروزه در حوزه اقتصاد و توسعه اقتصادی نقش بی بدیلی دارد در سال جاری علاوه بر موضوع مجازات های جایگزین حبس بحث آراء صادره پیرامون عقود بانکی هم مورد توجه قرار گرفت.
وی اعلام کرد: در جشنواره عقود بانکی ۱۹ رای به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد ۳ رای واجد شرایط هیئت داوران بوده است.
این مقام ارشد قضایی در ادامه به برگزاری مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه سال جاری اشاره کرد و تصریح کرد : حضوری پرشکوه و با عظمت ملت سرافراز ایران را در راهپیمیایی ۲۲ بهمن و مشارکت بی نظیر آنان را در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گرامی میداریم.
رییس کل دادگستری استان کرمان در پایان با اشاره به حادثه تروریستی خاش – زاهدان اشاره کرد و بیان داشت : متاسفانه عوامل استکباری جمعی از فرزندان پاسداران و مرزبانان کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را در عملیات تروریستی به شهادت رساندند که این حادثه ناگوار را به خانواده های ایشان و ملت ایران تسلیت می گوییم .
در ادامه معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در تشریح برگزاری این جشنوراه گفت: تقریبا ۶ماه قبل فراخوان جشنوراه رای برای ارسال آراء در دو محور مجازات های جایگزین حبس و عقود بانکی در سطح استان داده شد.
محمدباقر اسلامی در آئین اختتامیه این جشنواره اظهار داشت: پس از وصول آراء ارسالی از سوی قضات شاغل در استان کرمان، بلافاصله امر داوری آثار با داوری جمعی از قضات عالی رتبه دادگاه های تجدیدنظر کرمان آغاز گردید.
وی با اشاره به اینکه ملاک انتخاب آراء از سوی داوران جشنواره توجه و رعایت نکات شکلی و ماهوی بوده است، افزود: همچنین استدلال و استنباط قضات در صدور آراء و تطبیق آن با قانون، مدنظر داوران قرار گرفته است و بدیهی است ادبیات بکار رفته از حیث انشاء رای نیز مورد توجه بوده است.
این مقام قضائی در پایان گفت: هدف از برگزاری این جشنوراه در طول سه سال گذشته با توجه به نوآوری قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲،تشویق قضات بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس و همچنین فرهنگ سازی در بین افراد جامعه می باشد. زیرا اکثر مردم از احکام قضات توقع حبس برای مجرمین دارند لذا باید نگرش افراد جامعه نسبت به مجازات حبس تغییر نماید .
شایان ذکر است آقایان مراد قتلویی رئیس شعبه ۱۳دادگاه تجدید نظر استان، هادی آقاییج رئیس شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی کرمان و رضا خالداریچ رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری دو شهر کرمان حائز رتبه برتر در بخش مجازات های جایگزین حبس شدند.
همچنین آقایان حسین میرزابیگی رئیس دادگاه عمومی ماهان،علی دشتی رئیس شعبه۷دادگاه عمومی(حقوقی)کرمان و محسن ملایی بنی اسدی رئیس شعبه چهارم دادگاه عمومی وحقوقی کرمان حائز رتبه برتر در بخش عقود بانکی شدند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :