خاموشی ۸ روزه چاههای آب کشاورزی در زرند

به گزارش پایگاه خبری زرند نیوز، علی صادق زاده معاون فرماندار زرند در جلسه شورای حفاظت منابع آب ین شهرستان که با حضور جمعی از کشاورزان و کارشناسان  کشاورزی در فرمانداری زرند برگزار شد از خاموشی ۸ روزه چاههای آب کشاورزی در این شهرستان خبر داد و افزود: در طول این مدت حدود ۴۰۰میلیون متر مکعب آب صرفه جویی می شود .

وی با اشاره به طرح هوشمند کردن چاههای آب کشاورزی گفت :تمامی چاههای آب کشاورزی  به سیستم کنتور هوشمند مجهز شده و در حال فعال کردن آنها هستیم که تاکنون سیستم هوشمند ۱۷۰چاه آب کشاورزی فعال شده است و مابقی آنها تا نیمه اول سال آینده فعال می‌شوند.

وی با اظهار نگرانی از اینکه میزان برداشت آب در این شهرستان بیشتر از میزان ورود آب به سفره های زیرزمینی است افزود : باید نسبت به مدیریت و نظارت صحیح در مصرف آب، میزان ورودی و خروجی آب سفره های زیرزمینی مساوی باشد. که نقش کشاورزان در این راستا بسیار مهم و با ارزش است.

معاون فرماندار زرند در این جلسه به کاهش بارندگی در این شهرستان اشاره کرد و افزود : وضعیت کنونی دشت زرند قابل مقایسه با گذشته نیست؛ زیرا در گذشته انواع محصولات کشاورزی کشت می شد که آب زیادی هم نیاز داشتند اما امروز باید محصولات کم آب خواه کشت شود و در این راستا از کشاورزان حمایت جدی می شود.

وی تأکید کرد: آب یکی از زیر ساخت های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی است و مدیریت صحیح آن برای ما بسیار ضروری و با اهمیت است.

رئیس اداره آبیاری زرند و  مدیر جهاد کشاورزی  هم به چالش های کم آبی اشاره داشتند و اعلام نمودند: امروز بحث مدیریت صحیح منابع آب مطرح است که باعث حفظ منابع آبی منطقه خواهد شد.

در این جلسه کشاورزان دیدگاههای خود را در خصوص استفاده بهینه از آبهای زیر زمینی بیان داشتند.

انتهای پیام /

این خبر را به اشتراک بگذارید :