وضعیت گوشت قرمز شد

کمبود گوشت در کرمان قاچاق به کشورهای عربی / هشدار مسئولان به مسئولان

قاچاق گوشت از مراکز تولید به کشورهای عربی و گاه سایر استان‌ها موجب شده در کنار کمبود در کرمان شاهد افزایش بی رویه نرخ این کالا باشیم که موجب خارج شدنش از سبد مصرف مردم شده است.

به گزارش پایگاه خبری زرند نیوز، این روزها مردم کرمان کمتر به قصابی ها می روند چون سیر صعودی نرخ گوشت در این استان این کالا را از سبد مصرف بسیاری از مردم خارج کرده است این درحالیست که همزمان نرخ مرغ نیز در حال افزایش است.

چند روز قبل مسئولان استان کرمان در نشست با نمایندگان استان در مجلس در خصوص کمبود و افزایش قیمت گوشت در استان کرمان هشدار دادند که دلیل این امر هم خشکسالی و کمبود علوفه در مراکز تولید گوشت عنوان شده است.

در این نشست وضعیت گوشت هم از سوی مسئولان و هم نمایندگان در آستانه بحران عنوان شد و از مسئولان دستگاههای مختلف خواسته شد برای حل این مشکل تلاش کنند!

پای دلار و دلال در میان است

 طبق نتایج به دست آماده هم اکنون اکثر دامداران موجود در استان کرمان با کمبود علوفه مواجه هستند اما این تنها دلیل قاچاق دام به استانهای مجاور و در نهایت کشورهای حوزه خلیج فارس نیست بلکه اختلاف قیمت دلار و پولی که دامداران از دلالان دریافت می کنند علت اصلی خروج دام از استان و کمبود گوشت می باشد.

با این وجود وقتی پای حرف های دامداران و به خصوص عشایر می نشینید فقر شدید مراتع و کمبود علوفه را یکی از مشکلات اصلی تولید گوشت می دانند.

عشایر چاره ای جز فروش دام ندارند و دلالان هم فرصت طلبی می کنند

 یکی از چوب داران بیان کرد: عشایری که در شهرستانهای بردسیر، بافت و رابر زندگی می کنند از مهمترین منابع تولید دام سبک در استان کرمان هستند که با توجه به کمبود بارندگی در سال جاری و عدم رشد علوفه اکثر دامها با افت شدید وزن مواجه شده اند و در برخی موارد دامها تلف می شوند به همین جهت عشایر ترجیح می دهند دامها را بفروشند تا کمترین خسارت را متحمل شوند.

محمد ابارقی می گوید: در این میان دلالان با درک این مشکل به استان کرمان آمده اند و دامهای سبک را با قیمت بسیار اندک از دامدار می خورند و در نهایت لب آب کنار لنج ها با قیمتهای بسیار زیاد به عرب ها می فروشند.

یکی دیگر از چوب داران گفت: قیمت هر روز بیشتر می شود و به نظر می رسد در ایام نوروز به بیشترین قیمت خود می رسد ما هم از نان خوردن افتاده ایم مسئولان باید جلوی قاچاق دام را بگیرند.

وی افزود: قاچاق دام فقط مربوط به دام سبک نیست بلکه دامهای سنگین هم قاچاق می شود به همین دلیل تعداد دامهایی که در کشتارگاههای کرمان نیز ذبح می شود کم شده است.

یکی از قصابان شهر کرمان نیز اظهار داشت: هر روز چهار لاشه گوشت در مغازه عرضه می کردم اما در روزهای اخیر مراجعه مردم برای خرید گوشت کم شده و یا اگر فردی هر ماه چهار کیلو گوشت می خرید حالا یک کیلو گوشت خریداری می کند و برخی هم خرید را انجام نمی دهند.

کشتار دام کاهش یافته است

وی ادامه داد: تعداد دامهایی هم که ذبح می شوند کمتر شده است چون عشایر بیشتر تمایل دارند گوشت را با قیمت بالا به دلالان بفروشند.

وی گفت: جای تعجب دارد که چرا هیچ اقدامی برای برخورد با قاچاقچیان انجام نمی دهند، اگر با این شرایط پیش رود قیمت گوشت در روزهای آینده افزایش خواهد یافت به همین دلیل مسئولان در سطوح بالا تر باید هوشیار باشند و اجازه ندهند گوشت از استان کرمان قاچاق شود.

مدیرکل دامپزشکی شمال استان کرمان نیز  می گوید: هیچ مجوزی برای خروج دام از استان کرمان داده نمی شود و خروج دام به صورت قاچاق است که در کنار کمبود گوشت در استان کرمان می تواند موجب شیوع بیماریهای مختلف دامی نیز شود.

جلوی قاچاق دام را بگیرید

حسین رشیدی بیان کرد: مسئولان باید برای کنترل قاچاق دام چاره اندیشی فوری انجام دهند و این حساسیت ایجاد شود که باید با همکاری جدی تر دستگاههای مختلف با یکدیگر جلوی قاچاق دام گرفته شود.

وی افزود: خشکسالی و کمبود علوفه در استان کرمان، نوسانات ارزی مهمترین دلایل قاچاق دام است.

قیمت گوشت در حال حاضر در قصابی های کرمان تا ۸۵ تومان نرخ گذاری می شود که در صورت تداوم وضعیت موجود قیمت افزایش خواهد یافت که عدم افزایش قیمت ها همت مسئولین را می طلبد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :