ثبت سالانه ۳۰ تا ۴۵ طرح و پروژه از دانش آموزان زرندی

به مناسبت ۲۵ آذرماه روز پژوهش خبرنگار زرند نیوز با مدیر پژوهش سرای ملاصدرا، اصغر ایزدی به بحث و گفت و گو نشست .

وی در رابطه با این پژوهش سرا بیان کرد : این مکان ویژه دانش آموزانی است که در هر زمینه ای از جمله زیست ، شیمی ، مکانیک ،الکترونیک، نظریه های علوم انسانی، و به طور کلی در هر بخش طرح ،ایده و نظری دارند و به دلیل کمبود وقت در مدرسه نمی توانند مطرح کنند به پژوهش سرا مراجعه می کنند.

ایزدی ادامه داد: طرح های مطرح شده از سوی دانش آموزان مورد بررسی اساتید راهنما قرار می گیرد و کمک های لازم به آنها می شود، مثلا گاهی اوقات ممکن است طرح های پیشنهادی از قبل توسط شخص دیگری مطرح شده باشد یا نیاز به راهنمایی دارند، این اساتید راهنما به آنها مشاوره و کمک می کنند.

مدیر پژوهش سرا ملاصدرا افزود: دانش آموزان براساس ویژگی های طرح و پروژه خود می توانند از امکانات این مرکز از جمله : آزمایشگاه های زیست ،شیمی، فیزیک ،الکترونیک،رباتیک و …، کارگاه های فنی و حرفه ای و یا از کتابخانه ی غنی که موجود است استفاده کنند.

وی یاد آور شد : برای حضور در این پژوهش سرا دانش آموزان نیازمند نامه از مدرسه و رضایتنامه والدین می باشند.

ایزدی در مورد طرح ها و پروژهای این موسسه خاطر نشان کرد: سالانه به طور متوسط ۳۰ تا ۴۵ طرح از سوی دانش آموزان به پژوهش سرا اعلام می شود، در صورتی که طرح ها کامل باشند به استان که به طور متوسط سالانه ۱۶ طرح به استان فرستاده می شود. بعضی از طرح ها کامل تر و جامع تر برای جشنواره های کشوری ارسال می گردد.

مدیر پژوهش سرا تصریح کرد: دانش آموزانی که در این مرکز فعالیت می کنند به دلیل توانایی های بالایی که داشته و در اینجا تقویت هم می شود سریع تر وارد بازار کار می شوند.

وی در رابطه با مشکلات پژوهشگران گفت: بعضی نظریه ها و طرح های دانش آموزان ابتدایی هستند به مرور زمان که طرح کامل می شود فرد درگیر کنکور و مسائل مربوط به آن می شوند در نتیجه طرح خود را به طور کامل کنار می گذارد، امکانات پژوهش سرا باید کامل تر شود، و نبود حامی مالی برای حمایت طرح ها مزید بر علت است.

ایزدی افزود : پژوهشگران از طرف مسئولین نه تنها حمایت نمی شوند بلکه آنطور که باید مورد تشویق هم قرار نمی گیرند. و حتی اساتید راهنما، که در این پژوهش سرا فعالیت می کنند؛ چه طرح برای جشنواره فرستاده شود و چه فرستاده نشود تغییری در حقوق و مزایای آنها لحاظ نمی شود.

وی با بیان اینکه پژوهش سرا با تمام توان خود در خدمت دانش آموزان است گفت : دانش آموزان علاقمند و مستعد در هر زمینه ای طرح ،اختراع و یا پروژه ای دارند می توانند، به پژوهش سرا مراجعه کنند و ما همه ی  امکانات خود را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

مدیر پژوهش سرا ملاصدار در پایان سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر گفت: باعث خوشحالی و امیدواریست که رسانه به بحث پژوهش اهمیت داده است و بنده این را به فال نیک می گیرم.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :