ده درصد زرندی ها فاقد کارت ملی هستند

مجید نخعی رئیس ثبت احوال زرند در گفت و گو با خبرنگار کویر کرمان : یکی از وظایف ثبت احوال از سال ۱۳۹۰ تا کنون صدور کارت هوشمند ملی است که تاکنون ۹۰ درصد مردم شهرستان این کارت را دریافت کرده و ۱۰ درصد باقی مانده است.

ایشان از رسانه های شهرستان خواست تا با اطلاع رسانی این ۱۰ درصد نیز کارت هوشمند ملی خود را دریافت کنند. زیرا از سال آینده در صورتی که زیر ساخت ها فراهم شده و کارت هوشمند نیز به مرحله اجرا در آید تمام خدمات ادارات،بانک ها و تمامی دستگاه های اجرایی موظف اند از طریق کارت هوشمند ارائه خدمات کنند.

مجید نخعی از فواید کارت هوشمند ملی می‌توان به جایگزین کردن آن با کارت های سوخت،بانکی و … نام برد و گفت: تمامی کارت ها در کارت ملی در یک کارت جمع می‌شوند.

رئیس ثبت احوال زرند اضافه کرد: یکی دیگر از وظایف ثبت احوال تعویض شناسنامه های نمونه قدیم با جدید است و در دستور کار است تا هر چه سریعتر تعویض شوند. استان کرمان،سیستان و بلوچستان و هرمزگان از استان های حساس در زمینه جعل شناسنامه هستند و تعویض شناسنامه در این استان ها اجباریست. گرچه کل کشور در این برنامه است ولی این سه استان اولویت بیشتری دارند و حتما باید تعویض شناسنامه انجام شود.

نخعی افزود: طرحی جدید بنام پایش نیز در سوم دی همزمان با صدمین سالگرد ثبت احوال اجرا خواهد شد که در تشریح این طرح میتوان گفت: دفاتر با مراجعه به روستاها و تحت پوشش قرار دادن آنها، کسانی را که شناسنامه هایشان را تعویض کردند آنی و در محل تحویل و کسانی که کارت هوشمند ملی ندارند بدلیل نیاز به اثر انگشت و عکس لحظه ای فرد باید به دفاتر پیشخوان سطح شهر معرفی و کارت هوشمند ملی خود را دریافت کنند.

مجید نخعی رئیس ثبت احوال زرند در رابطه با آمار وقایع حیاتی چهاراگانه «ولادت-فوت-ازدواج-طلاق» سال ۱۳۹۶ و مقایسه شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ گفت: در سال ۱۳۹۶، تعداد ۲۶۱۳  واقعه ولادت که۱۳۶۰ نفر پسر و ۱۲۵۳ نفر دختر بوده و در شش ماهه ابتدا سال ۱۳۹۷ تعداد ۱۲۲۳نفر تولد که ۶۴۷ نفر پسر و ۵۷۶ نفر دختر بوده است صورت گرفته است .

وفات ها در سال ۱۳۹۶،تعداد ۵۴۱ واقعه که شامل ۳۱۴ نفر مرد و ۲۱۷ نفر زن بوده است و در شش ماهه ابتدا سال ۱۳۹۷، تعداد ۲۶۲ نفر فوت که ۱۳۱  نفر مرد و ۱۳۱ نفر زن بوده صورت گرفته است .

رئیس ثبت احوال زرند در مقایسه وفات ها و ولادت های شش ماهه های اول ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ گفت: در ولادت کاهش داشتیم و در رابطه با فوت تغیری صورت نگرفته است و این یعنی کاهش جمعیت داریم.

نخعی در رابطه با آمار ازدواج و درصد های منجر به طلاقش تشریح کرد: ازدواج در سال ۱۳۹۶، تعداد ۱۲۱۸فقر ازدواج بوده که متاسفانه ۳۰ درصد آن منجر به طلاق بوده است و خوشبختانه در شش ماهه اول سال ۱۳۹۷، تعداد ۷۲۳ مورد ازدواج داشتیم و تنها ۱۹ درصد آن به طلاق منجر شده است که طلاق های سه ماهه اول سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل ۱۱ درصد کاهش داشته است و امید است همواره آمار طلاق هایمان تا پایان سال کاهش پیدا کند.

 

خبرنگار: سید سالار اسدیار

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :