خاموشی چاه‌های آب کشاورزی شهرستان زرند

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار زرند از خاموشی چاه‌های آب کشاورزی این شهرستان خبر داد.

به گزارش زرندنیوز ، علی صادقزاده معاون سیاسی اجتماعی فرماندار زرند در این جلسه ضمن اشاره به اینکه وضعیت آب‌های زیرزمینی شهرستان زرند از بحران گذشته و وارد وضعیت فوق بحرانی شده است، گفت: باید تمامی مسئولین مربوطه راهکار‌های خود جهت مقابله با کم آبی را مطرح و به دنبال راه‌های تاثیر گذار باشند.

علی صادقزاده با تاکید بر اینکه خاموشی یکماهه چاه‌های کشاورزی در سطح شهرستان میتواند تاثیر بسزایی در مرتفع نمودن موقت بحران داشته باشد، افزود:خاموشی چاه‌های آب کشاورزی شهرستان از تاریخ ۱۵آبان  الی ۱۵ آذر به مدت یکماه می‌باشد و کشاورزان و مدیر عاملان چاه‌های آب کشاورزی در این بازه زمانی خاموشی، باید با اداره امور آبیاری همکاری تنگاتنگ داشته باشند و با متخلفان و قانون گریزان به شدت برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در خصوص کنترل آب مصرفی صنایع و معادن فعال در سطح شهرستان زرند اقدامات مطلوبی انجام گرفته است از جمله بحث انعقاد قرار داد با شرکت فولاد زرند ایرانیان جهت اجرای طرح ساماندهی فاضلاب شهر زرند (در راستای تامین آب مورد نیاز مجتمع فولاد زرند ایرانیان) به ارزش ۲۶۰ میلیارد تومان، تصریح نمود: طبق آمار بیش از ۹۰ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی شهرستان است.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار زرند گفت: خرده مالکی چاه‌های آب کشاورزی بزرگترین مشکل را در خصوص رصد و کنترل نمودن وضعیت دبی آب این چاه‌ها به وجود آورده که باید ادارات مربوطه خصوصاً اداره امور آبیاری کماکان به طور ویژه و منظم دبی مصرفی چاه‌های کشاورزی را رصد نماید.

صادقزاده افزود: از تعداد سه حلقه چاه آب شربی که برای کمبود آب شهر زرند در نظر گرفته شده بود، یک حلقه از آن‌ها وارد مدار شده و دبی آب زرند از ۱۶۵ لیتر در ثانیه به ۲۰۰ لیتر در ثانیه افزایش پیدا کرده که با این حال هنوز مشکل تامین آب شرب زرند به طور کامل حل نشده است و مردم شریف و قدرشناس زرند، صرفه جویی و مدیریت مصرف آب را مد نظر داشته باشند.

در ادامه جلسه عباس سلطانی رئیس اداره امور آبیاری شهرستان زرند به ارائه گزارش عملکرد مجموعه تحت امر خود در خصوص کنترل چاه‌های آب کشاورزی شهرستان درسال جاری پرداخت.

سلطانی گفت: در حال حاضر ۱۰ حلقه چاه آب شهری و ۲۷ حلقه چاه آب روستایی و ۵۱۶ حلقه چاه آب کشاورزی در سطح شهرستان وجود دارد که همگی بصورت مجاز و ثبت شده میباشند.

وی با عنوان اینکه از اول امسال تا کنون ۱۳ حلقه چاه آب کشاورزی غیر مجاز در سطح شهرستان توسط اداره امور آبیاری انسداد شده اند افزود: یک عدد دستگاه فوق سنگین حفاری چاه آب که بصورت غیر مجاز در حال حفاری بود، مصادره گردید و عوامل آن به مراجع قضایی شهرستان معرفی شدند.

وی همچنین از شناسایی ۱۵ حلقه چاه آب کشاورزی که دبی آن‌ها بیش از مقدار تعیین شده بود خبر داد و گفت: تقلیل دبی آب چاه‌های مذکور به طور کامل انجام شده است و عوامل اداره امور آبیاری زرند به طور جدی بر روند فعالیت چاه‌های آب کشاورزی نظارت دارد.

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران جوان

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :