لزوم همکاری همه مسئولین در جهت پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو

فرماندار زرند در جلسه ای فوق العاده خواستار شد:کلیه مسئولین و همه آحاد مردم بایستی اقدامات لازم را در جهت پیشگیری از این بیماری بعمل آورند

به گزارش زرندنیوز ، حبیب الله خنجری فرماندار در جلسه ستاد پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو که صبح امروز به طور فوق العاده در فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اعلام گزارشاتی از بیماری تب کریمه کنگو در استان و شهرستان، کلیه مسئولین و همه آحاد مردم بایستی اقدامات لازم را در جهت پیشگیری از این بیماری بعمل آورند. 

وی تاکید کرد: کلیه مسائل بهداشتی و مراقبتی که از سوی اداره دامپزشکی و مرکز بهداشت اعلام شده باید به صورت گسترده در جامعه ترویج و همه مردم ملزم به رعایت آن می باشند.

نماینده عالی دولت در شهرستان از بخشدار مرکزی خواست با توجه به انجام عملیات سم پاشی اماکن دامی که توسط اداره دامپزشکی در جهت از بین بردن عامل انتقال بیماری هماهنگ شده و سم آن بصورت رایگان به دهیاری ها تحویل داده می شود، اقدامات لازم را در جهت انجام بهینه این عملیات انجام دهند.

وی اظهار داشت: در اسرع وقت مکاتبه ای با سازمان حج و زیارت انجام گیرد تا به حجاج تکلیف گردد از ذبح دام در معابر عمومی پرهیز گردد.

در ادامه حسن لطفعلی پور رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در شهرستان و استان در راستای مبارزه و پیشگیری از این بیماری از همه مسئولین اجرایی شهرستان خواست با توجه به اینکه این بیماری در دام علائم مشهودی ندارد و اقدام خاصی در جمعیت دام نمی توان انجام داد، آموزش و ترویج مسائل بهداشتی و مراقبت های لازم در جامعه می تواند کمک شایانی در جهت پیشگیری از شیوع بیماری داشته باشد.

وی ضمن اشاره به این نکات که بیماری از طریق نیش کنه آلوده، تماس با ترشحات دام و لاشه ذبح شده و مصرف گوشت و آلایش های دامی تازه به انسان منتقل می گردد، تاکید نمود: همه افرادی که مستقیما با دام و فرآورده های دامی در ارتباط هستند باید از وسایل بهداشتی و حفاظت شخصی استفاده نمایند

لطفعلی پور یکی از اقدامات موثر در جلوگیری از شیوع بیماری در جمعیت دامی را مبارزه با کنه عامل انتقال بیماری دانست و تصریح داشت: اداره دامپزشکی با هماهنگی بخشداری و دهیاری ها در حال سم پاشی اماکن دامی مناطق پر خطر می باشد.

وی ابراز داشت: دهیاری ها بایستی ضمن مشخص نمودن اماکن دامی و میزان مورد نیاز سم مکاتبه ای تنظیم و به اداره دامپزشکی جهت تحویل سم مراجعه نمایند.

در پایان رئیس اداره دامپزشکی از همه مصرف کنندگان محصولات دامی خواست : گوشت و سایر محصولات مورد نیاز خود را از مراکز معتبر خریداری و از ذبح دام پرهیز و از مصرف گوشتی که تحت نظارت آماده نشده اجتناب نمایند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :