کرمان و زرند یک گام تا جیره بندی آب/ صرفه جویی تنها راه حل است

استان کرمان در سال جاری با کمبود بی سابقه بارندگی مواجه شده و دومین استان کشور از نظر افزایش دما است، در این شرایط تنش شدید آبی تامین آب شرب را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش زرندنیوز , استان کرمان از متوسط بارندگی پایین تر از متوسط کشور برخوردار است در این شرایط باید همراهی و همکاری مردم برای رفع تنش های آبی در سال جاری در دستور کار قرار گیرد تا با عبور از فصل تابستان و آغاز بارش های احتمالی پاییز و زمستان سال جاری وضعیت بهبود یابد.

۵۶ درصد از مردم کرمان با تنش آبی مواجه هستند

خشکسالی این روزها دامان بسیاری از کشورهای خاورمیانه را گرفته است، تغییر اقلیم که متاثر از پدیده های کلان بین المللی است نیز چتر خود را بر استان کرمان پهن کرده است و نتیجه آن کاهش بی سابقه بارندگی در سال آبی جاری در استان کرمان بوده است، کرمان با ۷۰ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال قبل مواجه است و طبق اعلام سازمان هواشناسی افزایش دما در این استان نیز پس از سیستان و بلوچستان رکورد زده است و شاهد افزایش متوسط دما تا ۱.۲ درجه سانتیگراد در استان هستیم.

تقریبا اکثر منابع آب سطحی استان خشک شده است و باید برای مصرف آب های موجود در بسترهای زیر زمینی و سدهای استان با برنامه ریزی ویژه گام برداشت.

تنش آبی به حدی افزایش یافته است که شرکت آب و فاضلاب شهرستان کرمان برای حل کمبود آب شهر کرمان مجبور به استفاده از ۴ حلقه چاه جدید شده است که عملا ۷۷ لیتر آب در ثانیه به حجم ورودی آب شهر کرمان افزوده است.

با این وجود به نظر می رسد مردم کرمان هنوز هم عمق مشکل کم آبی در استان را به خوبی درک نکرده اند و شاهد اتلاف آب در بخش های مختلف به ویژه کشاورزی و شرب هستیم. هنوز هم می توان در کرمان آب جاری در اثر شستن زمین را در کوچه ها مشاهده کرد و ماشین هایی را دید که شهروندان در حال شستن آنها در معابر هستند، کولرهای آبی که نشتی دارند و آبی که به وضوح در حال هدر رفتن است.

اما بد نیست مردم استان کرمان یک بار دیگر وضعیت منابع آبی استان کرمان را مرور کنند و بدانند که هنوز در روزهای ابتدایی تابستان سال جاری هستیم و سه ماه گرم را پیش رو داریم به همین دلیل صرفه جویی و همکاری با مسئولان برای مقابله کم آبی را باید در دستور کار قرار دهیم.

طبق اعلام مسئولان هم اکنون کرمان و زرند یک گام با جیره بندی آب فاصله دارند و اگر صرفه جویی در دستور کار قرار نگیرد به زودی شاهد جریمه بندی آب شرب خواهیم بود.

معاون عمرانی استاندار کرمان در خصوص وضعیت آب استان کرمان گفت: طی جلسه ای که با مسئولان حوزه آب استان کرمان داشتیم سه کار ضروری در دستور کار جدی قرار گرفت نخست اینکه وضعیت چاه های غیر مجاز آب تعیین تکلیف شود در همین راستا دشتهای بحرانی که بیشترین چاه غیر مجاز دارند شناسایی شده است و با همکاری دستگاههای مرتبط یک برنامه عملیاتی برای ساماندهی این چاه ها در دستور کار قرار گرفته است.

سید مصطفی آیت اللهی موسوی بیان کرد: ۶ دشت در مرحله اول طبق یک برنامه ریزی دقیق و زمان بندی شده تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به مصوبه دولت برای تعدیل اهداء مجوز احداث چاه آب گفت: در این خصوص هم مصوبه ای وجود دارد که باید ۲۵ تعدیل انجام شود و البته اولویت حفر چاه به مناطقی داده می شود که به آب نیاز ضروری دارند.

معاون استاندار کرمان همچنین از نصب کنتور بر روی چاه های آب مجاز خبر داد و بیان کرد: برداشت آب از منابع محدود آب زیر زمینی در کرمان نیز مدیریت خواهد شد و باید با اقدامات پیش گیرانه زمینه را برای مدیریت صحیح مصرف آب مهیا کنیم.

وی تاکید کرد: که با هر گونه افزایش برداشت از چاه های آب برخورد قانونی انجام می شود و همه فرمانداران در این خصوص توجیه شده اند، در همین راستا کارگروه های حفاظت از منابع آب موجود باید تشکیل و اقدامات لازم برای بهره وری لازم در زمینه مصرف آب به خصوص در بحث کشاورزی انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان نیز که این روزها دغدغه اصلی اش تامین آب شرب مردم استان کرمان است در این خصوص گفت: مردم باید صرفه جویی را در دستور کار قرار دهند چون تنش آبی در منابع موجود به وضوح روی داده است و اگر صرفه جویی حتی در کوچکترین موارد مصرف صورت نگیرد به زودی برای تامین آب شرب با مشکل مواجه خواهیم شد.

محمد طاهری بیان کرد: زهکلوت، هجدک، جوزم، جبالبارز، دهج با جیره بندی آب مواجه هستند و اگر صرفه جویی صورت نگیرد در کرمان و زرند نیز همین مساله روی خواهد داد.

وی گفت: وضعیت آبی در کرمان قرمز است و مردم باید این موضوع را درک کنند و نحوه زندگی خود را با شرایط صرفه جویی در مصرف آب وفق دهند.

وی با اشاره به اینکه ۵۶ درصد جمعیت استان کرمان با تنش آبی مواجه هستند بیان کرد: منابع آب سطحی عملا کاهش چشمگیر یافته است و با افزایش دما منابع محدود موجود نیز از دسترس خارج خواهند شد.

طاهری بیان کرد: بسیاری از قناتها با کاهش چشمگیر آب دهی مواجه شده اند و این یک حقیقت است که روی داده و باید با مدیریت صحیح این تنش را پشت سربگذاریم.

۹۵ درصد آب مورد نیاز کرمان از منابع آب زیر زمینی تامین می شود

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود باید فعلا از منابع محدود موجود در استان استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: بیش از ۹۵ درصد تامین آب کرمان در بخش های مختلف وابسته به آب های زیر زمینی است و با توجه به کمبود بارندگی می تواند اضافه برداشت را تشدید کند.

وی با ابراز نگرانی مجدد از وضعیت آبی استان کرمان گفت: سبک زندگی مردم اعم از آبیاری فضای سبز، شستشو و موارد دیگر مصرف باید جدا اصلاح شود.

صحبت های مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان نشان می دهد مشکل بی آبی در کرمان از مرحله هشدار گذشته است و مردم با این مشکل عملا مواجه هستند به همین دلیل باید چاره ای برای حل این مشکل اندیشیده شود. در شرایط کنونی که هنوز آبی از طرح های انتقال آب حوزه به حوزه به کرمان نرسیده است عملا باید با مدیریت مصرف آب این مشکل را بهبود بخشید.

سهم پسته کاران، شرکت مس و گل گهر در مصرف منابع آبی کرمان در دهه های گذشته مشخص شود

اما باید فکری هم برای بزرگترین مصرف کننده منابع آبی در کرمان شود، کشاورزی در کرمان ۹۵ درصد از آب های استحصالی را به خود اختصاص می دهد که ۷۰ درصد از این میزان هدر می رود پس از گذشت سال ها از ارائه این آمار هنوز چاره ای برای مقابله با هدر رفت آب در بخش کشاورزی نشده است.

بیشترین مصرف کنندگان آب پسته کاران هستند که گردش مالی معادل ۱.۳ میلیارد دلار در سال را به خود اختصاص می دهند اما تا کنون این بخش از کشاورزی هیچ سرمایه گذاری برای حل مشکل آب حداقل در دشت رفسنجان، انار و زرند انجام نداده است و در حالی آب پای زمین های کشاورزی می رود که دیگر آبی برای شرب در روستاها و حتی شهرها باقی نمانده است.

از سوی دیگر باید به شرکتهای مس و گل گهر نیز اشاره کرد این دو غول بزرگ صنعتی در کرمان چه سهمی از مصرف آب در استان کرمان دارند و عملا چه گامهایی برای رفع مشکل بی آبی در استان برداشته اند.

انتهای پیام/خبرگزاری مهر

این خبر را به اشتراک بگذارید :