خنجری فرماندار زرند :

بورس پسته در آینده نزدیک در زرند راه‌اندازی می‌شود/نارضایتی کشاورزان از قیمت پسته و سود دلالان

فرماندار زرند گفت: بورس پسته در آینده نزدیک در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود و کشاورزان در فروش محصول پسته خود عجله نکنند و فروش را از طریق بورس انجام دهند.

اخبار زرند ، حبیب الله خنجری عصر امروز در حاشیه بازدید از مراحل برداشت پسته و پایانه‌های فرآوری این محصول در این شهرستان از باغداران خواست تمام توان خود را در فرآوری بهداشتی محصول پسته به‌کار گیرند و در برداشت محصول خود استفاده از نیروهای بومی را در اولویت قرار دهند.

وی با بیان اینکه بورس پسته در آینده نزدیک در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود از کشاورزان خواست به‌منظور جلوگیری از سودجویی دلالان در فروش محصول پسته خود که دسترنج زحمات یکساله است، عجله نکنند و فروش محصول خود را از طریق بورس انجام دهند.

فرماندار زرند با اشاره به بحران کم‌آبی منطقه بر افزایش تولید در واحد سطح تاکید و کشاورزان را به اجرای سیستم نوین آبیاری سفارش کرد.

خنجری با اشاره به خسارت وارده به محصول پسته این شهرستان از مسؤولان بیمه خواست اقدامات موثری در پرداخت خسارت به کشاورزان در دستور کار خود قرار دهند تا کشاورزان دلگرم‌تر باشند و فرهنگ بیمه در این شهرستان گسترش یابد.

حجت‌الاسلام علی ابراهیمی امام جمعه زرند نیز اظهار کرد: دست‌های ناپاکی وجود دارد که دسترنج یکساله کشاورزان را به قیمت ناچیزی خریداری می‌کنند و باید دولت برای حمایت از کشاورزان چاره‌اندیشی و قیمت پسته را در اوایل برداشت تعیین کند تا کشاورزان متضرر نشوند.

وی کشاورزان را به پرداخت زکات مستحبی محصول پسته سفارش و خاطرنشان کرد: شهرستان زرند در پرداخت زکات مستحبی جزء شهرستان‌های برتر استان است.

ماشاءالله عربپور رئیس مرکز بهداشت زرند عنوان کرد: در حال حاضر اکیپ‌های مختلف بهداشتی توسط کارشناسان جهاد کشاورزی و مرکز بهداشت بر کارگاه‌های فرآوری پسته نظارت دارند و از واحدهای فرآوری غیربهداشتی جلوگیری می‌شود.

جواد حسن‌زاده یکی از کشاورزان فعال شهرستان زرند هم گفت: درصد پوکی محصول پسته امسال افزایش یافته و نظر به اینکه بسیاری از کشاورزان منطقه برای تولید محصول مجبور به دریافت وام از بانک‌ها شده‌اند و از طرفی سررسید پرداخت وام رسیده است مجبور به فروش محصول پسته خود هستند تا قرض خود را پرداخت کنند.

وی افزود: در این بین تاجران و دلالان قیمت بسیار پایینی را تعیین کرده‌اند که ضرر زیادی به کشاورزان وارد می‌شود و تعاونی‌ها هم مانند چند سال گذشته فعالیت آنچنانی ندارند و دولت باید برای حمایت از کشاورزان زحمتکش، دسترنج یک‌ساله آنان را تضمینی خریداری کند.

انتهای پیام/فارس